No 1.februāra jaunajā, virtuālā e-paraksta portālā www.eparaksts.lv ir pieejams Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC) izstrādātais eParaksts, kas lietojams interneta vidē. Lai to izmantotu, nav nepieciešamas viedkartes, īpašas ierīces vai programmatūra. eParaksta lietošanas likumību Latvijā nosaka Elektronisko dokumentu likums.

eParakstam pieteikties var LVRTC klientu apkalpošanas centros, kas sadarbībā ar Valsts aģentūru "Kultūras Informācijas sistēmas" izvietoti 60 bibliotēkās visā Latvijā.


eParaksts nodrošinās ērtu un tiesiski saistošu komunikāciju ar Latvijas valsts institūcijām, bankām, telekomunikāciju pakalpojumu sniedzējiem, līgumu slēgšanai uzņēmējdarbības vidē vai oficiālai saziņai ar Eiropas Savienības institūcijām Briselē.


Jaunā eParaksta izmaksas ir zemākas par pasta sūtījumu maksu Latvijā. Viena parakstīšanas reize maksā Ls 0,29, divdesmit parakstīšanas reizes - Ls 2,90, neierobežots parakstu skaits līdz gada beigām- Ls 6,99. eParakstu var lietot no jebkuras ierīces, kam pieejams interneta pieslēgums – datora, planšetdatora vai viedtelefona. Dokumentu elektroniska parakstīšana tiek veikta pāris minūšu laikā un adresāts dokumentu saņem pa e-pastu.


Autentifikācija eParaksta mājas lapā notiek ar bankas lietotāja numuru un kodu karti vai kodu kalkulatoru. Pašlaik tas iespējams banku Swedbank, SEB un Citadele klientiem. Portālā autentificēties var arī esošie e-paraksta lietotāji, izmantojot viedkarti. Dokumentu parakstīšanai lietotājs izmanto PIN kodu, ko saņem eParaksta saņemšanas brīdī, un paša radīto paroli.


Ventspils Galvenajā bibliotēkā, Akmeņu ielā 2, eParakstam var pieteikties no pirmdienas līdz piektdienai no 11.00-18.00. Pieteikumus pieņems un eParakstu noformēs īpaši apmācīti šī pakalpojuma sniedzēji Nadežda Mazure - tālr. 63623231, e-pasts nadezda.mazure@ventspils.gov.lv un Gints Gredzens - tālr. 63623598, e-pasts gints.gredzens@ventspils.gov.lv.


Līdzi jāņem pase un pieteikuma anketa, ko var aizpildīt un izdrukāt mājas lapā www.eparaksts.lv vai uz vietas bibliotēkā. Pēc tam visa darbība notiek autentificējoties portālā.

Ziņu sagatavoja:
Astra Pumpura
Ventspils bibliotēkas direktora p.i.

Tagi: eParaksts