Šogad aprit simt gadu kopš nozīmīgā notikuma neatkarīgās Latvijas valsts tapšanas vēsturē – proti, 1917. gada 9.-10. maijā (pēc jaunā stila kalendāra) Rēzeknē notika Latgales latviešu kongress, kurš pulcēja ne tikai Latgales inteliģenci un sabiedriskos darbiniekus, bet arī pārstāvjus no visiem iedzīvotāju sociālajiem slāņiem un tautībām. Kongresā tika pieņemts izšķirošais lēmums par atdalīšanos no Vitebskas guberņas un apvienošanos ar Vidzemes un Kurzemes latviešiem kopīgai cīņai par autonomu Latvijas valsti. 

 

Viens no mūsu valsts simtgades svinību atklāšanas centrālajiem notikumiem 2017. gadā ir tieši Latgales kongresa simtgades atzīmēšana ar dažādiem pasākumiem – arī Latvijas Neredzīgo bibliotēkas Daugavpils filiālbibliotēka aicina lasītājus pulcēties kopā, lai atzīmētu šo vēsturisko notikumu Baltā galdauta svētku ietvaros 3. maijā plkst. 11.00.

 

Svētku pasākuma gaitā centīsimies izprast Latgales kongresa nozīmīgumu, pārrunāsim, kas Latgales iedzīvotājiem vēsturiski ir bijis kopīgs un atšķirīgs ar pārējiem latviešiem, kā arī izcelsim vērtības, ar kurām Latgale var lepoties un kuru nav maz. Mūsu sarunās piedalīsies un pasākumu ar savu klātbūtni pagodinās Daugavpils Latgaliešu biedrības vadītājs Valdis Lauskis, kurš bija aktīvs Tautas frontes dalībnieks un pirmais Daugavpils mērs pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Pasākumu rotās arī dzeja par Latgali un dziesmas latgaliešu valodā.

 

Uz tikšanos Baltā galdauta svētkos!