Piektdien, 2012. gada 24. februārī, valsts aģentūrā „Kultūras informācijas sistēmas” sadarbībā ar sabiedrību Tilde notika kārtējais seminārs „Informācijas meklēšana un izguve datubāzē letonika.lv” (www.letonika.lv), kurā piedalījās Latvijas zinātnisko, speciālu un skolu bibliotēku pārstāvji.

Semināru vadīja sabiedrības Tilde projektu vadītāja Baiba Altena. Semināra galvenais mērķis bija sniegt Latvijas bibliotēku pārstāvjiem informāciju par datu bāzes letonika.lv daudzveidīgo saturu un iespējām, kā arī demonstrēt bibliotēku pārstāvjiem, kā ar datu bāzes lietošanu iepazīstināt bibliotēku apmeklētājus. B.Altena informēja arī par 2011.gada laikā datu bāzē veiktajiem papildinājumiem un uzlabojumiem.

  

Ir noslēdzies projekts „Latvijas kultūras kanons”. Līdz ar to letonika.lv lietotājiem tiek piedāvāts izcilāko un ievērojamāko mākslas darbu un kultūras vērtību kopums, kas atspoguļo visu laiku nozīmīgākos sasniegumus Latvijas kultūrā. Kanonā iekļautas Latvijas kultūru raksturojošās vērtības dažādās mākslas jomās, kurām vajadzētu veidot ikviena Latvijas iedzīvotāja kultūras pieredzes pamatu, nodrošinot piederības izjūtu Latvijai.

 

Datubāze letonika.lv ir Latvijā populārākā nacionālā datu bāze, ko apliecina  iedzīvotāju pieaugošā interese par kultūrvēstures resursiem. Pēc 2011. gada statistikas datiem pērnajā gadā bibliotēkās tika izmantoti 1 086 561 letonika.lv šķirkļi (skatītās informācijas vienības), savukārt iepriekš, 2010. gadā, tika izmantoti nedaudz mazāk – 950 599 šķirkļi.

 

Semināra laikā B.Altena informēja, ka 2012. gada 26.-30. martā, kad visā Latvijā norisināsies Eiropas e-Prasmju nedēļa ar mērķi attīstīt informācijas sabiedrību, veicināt  e-prasmju apgūšanu un popularizēt IKT profesiju, Tilde izsludinās par tradīciju kļuvušo letonika.lv lietotāju erudīcijas konkursu. Turklāt e-Prasmju nedēļas ietvaros datu bāze letonika.lv būs pieejama bez maksas.

 

Valsts aģentūra „Kultūras informācijas sistēmas” projekta „Elektroniskās publikācijas Latvijas bibliotēkām” ietvaros kopš 2009. gada turpina sadarbību ar sabiedrību Tilde, nodrošinot neierobežotu datubāzes letonika.lv pieeju visām pašvaldību publiskajām bibliotēkās bez abonēšanas maksas.

 

Savukārt pārējām bibliotēkām, tādām kā skolu, augstskolu un speciālajām bibliotēkām, tiek piedāvāts slēgt apakšlicences līgumus, kas nodrošina zemāku datu bāzes abonēšanas maksu. Augstskolu, zinātniskajām un speciālajām bibliotēkām aģentūra sedz 40% no datu bāzes bonēšanas gada maksas.

Ziņu sagatavoja:
Informāciju sagatavoja / papildu informācija:
Sandra Serkova,
sabiedrisko attiecību praktikante
Agrita Sagalajeva,
projekta „Elektroniskās publikācijas Latvijas bibliotēkām” koordinatore
Tel.: 67844896. E-pasts: agrita.sagalajeva@kis.gov.lv

Tagi: bibliotēkas, seminārs, Letonika, datubāze