Vienā no gada pēdējām dienām Stopiņu novada Ulbrokas bibliotēkā pulcējās dāmas, kuras 2018.gadā bija apmeklējušas bibliotēkas organizētās datorapmācības. Pie tējas galda sēžot, ar prezentācijas palīdzību tika nedaudz atsvaidzinātas līdz šim iegūtās zināšanas.

Gada pirmajos mēnešos pie bibliotēkas datoriem tika aicināti tie cilvēki, kuriem nebija absolūti nekādas līdzšinējas informācijas par datora un tā programmu lietošanu. Tāpēc sākām ar datora ieslēgšanu un visvajadzīgāko programmu  - Microsoft Office teksta redaktoru. Tika apgūts klaviatūras iekārtojums, teksta veidošana un labošana, burtu palielināšana un iekrāsošana, teksta labošana, kopēšana un citas pamata lietas teksta veidošanai. Turpinājām ar visplašāk izmantoto informācijas meklēšanas programmu Google. Izveidojām pirmo elektroniskā pasta kastīti, līdz ar to gūstot iespēju piereģistrēties citos Google sniegtajos pakalpojumos. Lai mazliet atpūstos, skatījāmies Youtube piedāvātās iespējas. Tikpat interesanta ir karšu aplūkošana, bet noderīga – Google tulkošana. Ielūkojāmies arī citos Google pakalpojumos – ziņu lentē, pilnteksta grāmatās, lidojumu piedāvājumos un citās iespējās. Google izmantojām arī meklējot, ko raksta jaunākie ziņu portāli un galvenās tiešsaistes avīzes.

 

Skatījām populārākos pirkšanas/pārdošanas interneta adreses jeb virtuālo tirgu. Intereses vērti ir arī atsevišķi darba piedāvājumi, tiem veltītajās tiešsaistes adresēs. Tās un citas noderīgas adreses varat meklēt šeit: stopini.lv – Kultūra – Ulbrokas bibliotēka  - Informācijas resursi – Noderīgas saites jeb tīmekļa adresē https://stopini.lv/lv/kultura/ulbrokas-biblioteka/informacijas-resursi/noderigas-saites. Uzzināt, kādas ziņas par Jums pieejamas valstij un iesniegt savu informāciju arī Jūs varat portālos Latvija.lv, maniveselibasdati.lv, www.eveseliba.gov.lv un www.vid.gov.lv.

 

Aplūkojām arī divas Ulbrokas bibliotēkā pieejamās datu bāzes Letonika.lv un News.lv. Pie kam, pirmā īpašos gadījumos pilntiesīgi izmantojama arī mājas apstākļos, iepriekš bibliotēkā uzzinot lietotājvārdu un paroli. Īpaši vērsām uzmanību uz Ulbrokas bibliotēkas elektroniskā kataloga iespējām. Tas pieejams divos zemāk minētajos veidos

Stopini.lv  - Ātrās saites – Ulbrokas bibliotēkas elektroniskais katalogs

Stopini.lv – Kultūra – Ulbrokas bibliotēka - Stopiņu novada Ulbrokas bibliotēkas katalogs:  http://salaspils.biblioteka.lv/Alise/lv/6/home.aspx.

Ieejot tajā ar saviem autorizācijas datiem, iegūstat dažādas iespējas. Piemēram, pasūtīt vai pagarināt grāmatas, ielūkoties jau izlasīto grāmatu sarakstā. Tāpat, te redzēsiet bibliotēkas novadpētniecības datubāzes. Aplūkojām arī ceļu, kādā iegūstam pieeju Stopiņu novada domes iesniegumu veidlapām un pašas bibliotēkas elektroniski iegūstamām veidlapām. Tāpat arī iespējas,  kā veikt norēķinus un pakalpojumu apmaksu elektroniski kā caur banku, tā tieši caur pakalpojuma sniedzēju mājaslapām.

 

Apmācību noslēdzām ar bibliotekāres palīdzību un pašu spēkiem meklējot Ziemassvētku pantiņus, dzeju, apsveikumu kartiņas, rotājumus un tradīcijas, kas aprakstītas tiešsaistē.

 

Tā 10.decembrī tās dāmas, kuras līdz šim nebija pazīstamas ar datora piedāvātajām iespējām, kļuva par pilntiesīgām datora lietotājām un ieguva arī apliecinājumu apgūtajiem procesiem. Līvija Roga un Rita Circene jau iepriekš labi apguvušas e-prasmes.

 

Jāpiemin, ka trešdienas rīta vieses nebija vienīgās apmācību apmeklētājas. To gaitā pie mums vērsās aptuveni desmit citi datorlietotāji, lai uzzinātu atbildes uz jautājumiem attiecībā uz viņus interesējošām tēmām.  Atgādinām, ka jautāt bibliotekāram par datora izmantošanu var jebkurš interesents. Ceram un gaidām arī turpmāk citus bibliotēkas lietotājus un ne tikai, kuri vēlas apgūt kaut ko no datora iespējām. Un atgādinām, ka nākamā gada martā Eiropas Medijpratības jeb e-prasmju nedēļā visiem interesentiem atkal tiks dota iespēja apgūt kaut ko no tā, ko mums piedāvā dators un internets!

Ziņu sagatavoja:

Ieva Mūrniece, Ulbrokas bibliotēkas bibliogrāfe un E-prasmju apmācību vadītāja

Tagi: dators, internets, Ulbrokas bibliotēka, e-prasmes, datorapmācība, Word