Viens no krievu gaišākajiem prātiem dzimis Jasnaja Poļanas muižā un studējis Kazaņas Universitātē. Strādājis par skolotāju, bet kad skolas slēgtas, ķēries pie diždarba “Karš un miers” rakstīšanas. Izveidojis arī “Ābeci” un sarakstījis vairākas “Grāmatas lasīšanai”. Ļeva Tolstoja vispopulārākie darbi, protams, ir “Karš un miers” un “Anna Kareņina”. Savos darbos viņš pievēršas ētikas un cilvēcības tēmai, tāpēc viņa rakstītais ir populārs vēl aizvien. Klasikas cienītāji iepazinušies arī ar Tolstoja darbu “Bērnība”. Tolstojs dzimis četru bērnu ģimenē. Abi rakstnieka vecāki miruši agri, tālab rakstnieks viņus faktiski nav pazinis, bet pēc nostāstiem viņam bijis savs skatījums uz vecāku dzīvi. Gribēdams būt, vispusīgs rakstnieks gan studējis universitātē, gan mācījies patstāvīgi. Viņu interesējis viss – jurisprudence, medicīna, valodas, lauksaimniecība, vēsture, ģeogrāfija, mūzika un māksla. Viņš gribējis kļūt gan par ierēdni, gan jātnieku pulka kavalēristu. Ticējis, kā Dievam, tā čigānu izzīlētajam kārtīs. Lai gan cilvēki viņu uzskatījuši par gaisīgu un nenoteiktu personu, tomēr no nemierpilnā jaunekļa izveidojies lielisks rakstnieks.

 

Atgādinām, ka viņa populārākie darbi pārtapuši teātra izrādēs, filmās un televīzijas seriālos. Turklāt daļa seriāla “Karš un miers” epizožu filmētas Rundāles pilī. Pilnu darba “Karš un miers” tekstu oriģinālvalodā varat lasīt šeit https://ilibrary.ru/text/11/p.1/index.html  Izrāde “Anna Kareņina” uzvesta uz Latvijas Nacionālās Operas un Baleta teātra skatuves. Pēc romāna motīviem tapušas arī vairākas filmas – 1948., 1997. un 2012. gadā, bet pēc “Karš un miers” motīviem tapuši seši kinodarbi.  Arī par pašu Tolstoju uzņemtas vairākas dokumentālas filmas. Tolstojs sarakstījis arī trīs lugas, kas gan nav tik zināmas kā viņa romāni. Vairāk par šo dižo krievu rakstnieku uzzināsiet izstādē.

 

Foto no Šklovskis, Viktors.  Ļevs Tolstojs / Viktors Šklovskis ; no krievu val.tulk. Antons Stankevičs. - Rīga: Liesma, 1978. - 697, [1] lpp., [32] lpp. il.: il. - (Ievērojamu cilvēku dzīve). Biogrāfijas.