JĀZEPS PĪGOZNIS

 

 

    Dzimis 1934.gada 15.septembrī Rēzeknes apriņķa Ružinas pagasta Odumānu sādžā. Pēc Dravnieku pamatskolas beigšanas no 1948.- 1953.gadam mācās J.Rozentāla mākslas vidusskolā Rīgā. 1953. gadā iestājas Latvijas Valsts Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļā, kuru beidz 1959.gadā ar diplomdarbu ''Līgo vakars''. Kopš 1972.gada Mākslas akadēmijas Zīmēšanas katedras pedagogs, 1983.gadā - docents, 1992.gadā - profesors, ieguvis mākslas maģistra grādu. 1982.gadā viņam piešķirts Latvijas PSR Nopelniem bagātā mākslas darbinieka goda nosaukums. Aktīvi piedalījies Mākslas dienu rīkošanā Rīgā. 

  Izstādēs piedalās no 1958. gada. Latvijas Mākslinieku savienības biedrs no 1964. gada un asociācijas "B – 13" (1993 - 1998) biedrs no 1993. gada.
Izstādēs piedalās kopš 1952.gada. Vairāk nekā 25 personālizstāžu autors, tās rīkojis Rēzeknē, Rīgā, Madlienā, Malnavā, Ludzā, Koknesē, Smiltenē, Tukumā, Līvānos, Krāslavā, Preiļos, kā arī Brēmenē, Maskavā, Norvēģijā. Regulāri piedalījies grupu izstādēs Rīgā, Maskavā, Vācijā, Krievijā, Baltkrievijā, Polijā, Lietuvā, Luksemburgā, ASV, Belģijā, Ukrainā, Igaunijā, Zviedrijā, Rumānijā, Azerbaidžānā, Čehoslovākijā, Nīderlandē, Mongolijā, Francijā, Spānijā un citviet.

Pīgožņa darbi atrodas Valsts Mākslas muzeja un Latvijas Mākslinieku savienības īpašumā, Vroclavas Medaļu mākslas muzejā Polijā, Kazanlikas mākslas galerijā Bulgārijā, Baltkrievijas Valsts Mākslas galerijā Minskā, Permas Valsts mākslas galerijā, Rēzeknes mākslas muzejā un citur, kā arī privātkolekcijās Latvijā un ārvalstīs.   

 

Radošajās izpausmēs ļoti daudzpusīgs, populārs mākslinieks. Strādā galvenokārt glezniecībā, bet darbojas arī stājgrafikā, preses un grāmatu grafikā, lietišķajā grafikā, plakāta jomā, publicistikā. Eļļas glezniecībā pazīstams kā lielisks ainavists, iecienīts motīvs – meži, tomēr viņa darbos daba nekad nav pašmērķis. Tiecies pēc vispārināta dabas tēla atklāsmes reālistiski tvertās ainavās un mazpilsētu skatos, daudz gleznojis arī sieviešu figūras, aktus. Grāmatu grafikā popularitāti guvis ar literatūrai un folklorai veltīto izdevumu ilustrācijām. Šiem darbiem raksturīgs labestīgs humors un labvēlīga noskaņa. Nodarbojies arī ar medaļu mākslu.                                                                  

Mākslinieka popularitāte sakņojas meistarībā un godīgā darbā. Katra glezna ir pati pilnība, kurā rezumējas harmonija, latviskā mentalitāte, pamatīgās mākslas zināšanas un absolūta savas prasmes pārvaldīšana. Galvenais ir ideja - ko mākslinieks gribējis pateikt un kā to spējis realizēt. Ja ir zināšanas un pieredze, kāda tā ir J. Pīgoznim, tad gleznojot vairs nav jādomā, kādu krāsu izmantot, kā veidot kontrastus vai ritmu, bet viss izdodas dabiski, kā rotaļājoties. Nav arī jādomā vai tas būs pareizi, vai tas būs „kā dabā”. Jo nav svarīgi vai dabā tā ir, bet - vai dabā tā ir iespējams. Tad arī „pie jebkurām rotaļām cilvēki notic māksliniekam” ( J. Pīgoznis). Meistarība atbrīvo un mākslinieks savos darbos sasniedz absolūto brīvību.

 

Materiāls pārpublicēts no http://www.pvg.edu.lv/

 

Bibliogrāfija

 

Mākslinieka J. Pīgožņa darbus varat skatīt galerijā , videomateriālā 

Lasīt rakstus par mākslinieku:

"Jāzeps Pīgoznis parādīja zīmes"

"Latvijas gadalaiki"

"Krāsu harmonija un gaismas vibrācija Jāzepa Pīgožņa gleznās"

"Baltijas aplis"

 

Aktuālāko informāciju lasiet Jāzepa Pīgožņa blogā

Adrese

Miera iela 4, Kruki, Silmalas pag., Rēzeknes nov., LV-4636

Kontaktinformācija

Tālr.: 64644953 (Bibliotēkā)
E-pasts: anita.laizane@rezeknesnovads.lv

Kultūras karte

Darbalaiks

  • P:08:00-16:30
  • O:08:00-16:30
  • T:08:00-16:30
  • C:08:00-16:30
  • P:08:00-16:30
  • S:-
  • Sv:-
kultūras karte Latvijas filmu bibliotēkas SĀC AR LATVIJU BIBLIOTĒKĀ Jaunā LNB Digitālā kolekcija www.periodika.lv