“Plašā Apvāršņa konkurss” ir lielākais Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gada notikums bērniem. 25. maijā Latvijas Nacionālā teātra Jaunajā zālē notika konkursa fināls, kurā piedalījās 62 skolēni, tai skaitā arī Rudzātu vidusskolas skolēni Dāvids Rubens un Mārcis Čevers, kuri guva konkursā uzvaru un balvu - dalību nometnē Jūrmalā.

 Galvenā konkursa balva - bezmaksas nometnē Jūrmalā (no 15. līdz 21. augustam) 25 jaunajiem lasītājiem. Nometnes programmā ieplānotas ekskursijas, nodarbības muzejos, grāmatām veltītas spēles un konkursi, radošas darbnīcas, tikšanās ar rakstniekiem un, protams, veselīga atpūta.

Konkursa finālā dalībnieki stāstīja par savām iemīļotajām grāmatām, iztēlojoties par klausītājiem Raini un Aspaziju, bet rakstiskajos testos starp dažādu dzejnieku darbiem bija jāpazīst Aspazijas un Raiņa citātus, jāpamato Aspazijas un Raiņa domu aktualitāti mūsdienās, jāmeklē saistība starp dzejnieku autobiogrāfiskajiem izteikumiem un viņu dzejas tēliem.

LNB Bērnu literatūras centra vadītāja un konkursa projekta vadītāja Silvija Tretjakova ir gandarīta par aktīvo Latvijas skolotāju, bibliotekāru un vairāk nekā 6500 skolēnu iesaistīšanos Raiņa un Aspazijas iepazīšanas notikumā. Tās tiešām bija aizraujošas jaunrades un zināšanu sacensības!

“Labi, ka pusfinālos mēs sastapām bērnus, kuri raugās uz Raini un Aspaziju savām acīm, kuriem klasiķi ir iemesls domāšanai, nevis iekalšanai”, atzīst dzejniece Inese Zandere.

Fināla dalībnieku sniegumu vērtēja Silvija Tretjakova, Inese Zandere, LU profesore Ilze Stikāne, dzejniece Māra Zālīte un Latvijas Radio žurnālists Eduards Liniņš.

Konkursa finālistu stāstu par mīļākajām grāmatām vērtēja arī vecāku žūrija : Latvijas Televīzijas redaktore Rita Ruduša, ekonomists Indars Aščuks un Bērnu slimnīcas fonda valdes priekšsēdētāja  Liene Dambiņa. Vecāku žūrija piešķīra simpātiju balvu dalībniekam, kura stāstījums par grāmatu bija, pēc viņu domām, visinteresantākais. Dāvids bija izvēlējies ieteikt citiem Rutas Skrebeles grāmatu par Jāni Bērziņu, ar humoru pastāstot, kā domās iejuties palaidnieka Jāņa tēlā, jo dzīvē pats esot nopietns un mierīgs. Lienes Dambiņas ģimenē aug trīs bērni, kuriem patīk “Grega dienasgrāmatas”, bet šī “latviešu Jāņa dienasgrāmata” viņu ļoti ieinteresēja, un Liene Dambiņa savu balvu – skaisto grāmatu “Putnu dziesmas” – piešķīra  Dāvidam.

Mārcis atklāja, ka viņu aizrauj vēsture, izlasītas daudzas grāmatas, bet šoreiz viņš izvēlējās pastāstīt par Bengtona grāmatu “Sarkanais Pūķis” , tas ir romāns par vikingu jūrasbraucieniem un sirojumiem.

Konkurss pulcēja lasošus bērnus ar plašu redzesloku no visiem Latvijas novadiem, sniedzot viņiem iespēju salīdzināt savas zināšanas un savstarpēji iepazīties. Par Mārča un Dāvida panākumiem prieks arī viņu literatūras skolotājām Lilitai Rudzātei un Ivetai Kārklei.

 Paldies ģimenēm, kurās aug gudri, lasoši un atraktīvi bērni! 

 

 

 

Ziņu sagatavoja:

Līvānu NCB Rudzātu bibliotēka

Tagi: Plašā Apvāršņa konkurss, Rudzāti