Vai esi iedomājies, cik ļoti mēs visi esam saistīti ar savām atmiņām, stāstiem, pieredzēto, vēstulēm un fotogrāfijām? Izpēti un veido savu dzimtas atmiņu koku!

Apzini, kā pasaules un nacionālā līmeņa dokumentārā mantojuma nominācijas ir saistītas ar tevi, tavu ģimeni un tavu tuvinieku dzīves stāstiem. Izzini savas dzimtas atmiņas un fotogrāfijas, vēstules, pierakstus, dokumentus, likteņus, stāstus, kas ar tām saistās! Atmiņas – tas viss ir mūsu dzīvais mantojums!

 

„Pasaules atmiņa – mana, Tava un mūsējā?”

Ikvienam no mums ir atmiņa. Atmiņa par notikumiem, mirkļiem sajūtām. Atmiņas mēs glabājam stāstos, fotogrāfijās, vēstulēs, atmiņu kladēs un citā taustāmā formā. Dokumentārais mantojums ir cilvēces kultūras mantojuma daļa, kas ietver informāciju par cilvēces, kultūru, valodu daudzveidību un glabā liecības par piedzīvoto pierakstītā, uzzīmētā, gravētā vai jebkādi citādi dokumentāri fiksētā veidā uz jebkāda iespējamā informācijas nesēja. Dokumentārais mantojums var būt jebkas – gravējumi, zīmējumi, grāmatas, dokumenti, vēstules, video vai audio ieraksti, un citi informācijas nesēji, kas glabā liecību par atmiņām un notikumiem.

Lai apzinātu, nodrošinātu dokumentārā mantojuma saglabāšanu un aizsardzību, kā arī padarīt to plaši pieejamu un atpazīstamu dažādās pasaules daļās – tika izveidota UNESCO programma „Pasaules atmiņa”. Dokumentārais mantojums ir arī daļa pasaules atmiņas. Tas reizē ir trausls un izzūdošs mantojums, kura bojāeja nozīmētu cilvēces atmiņas avotu zaudējumu. Vai mēs spējam novērtēt ikdienā šķietami nenozīmīgas lietas, kas patiesībā glabā lielu atmiņas mantojumu, un spēj par kādu notikumu pavēstīt citiem, arī mūsu pēctečiem?

Dokumentārais mantojums ir nozīmīgs ne vien mūsu personīgās, bet arī valsts un pasaules vēstures veidotājs, tāpēc ir svarīgi apzināt un saprast cik nozīmīgi ir mūsu katra dzīves dokumentētie mirkļi un atmiņas.

Atmiņa ir mūsu dzīves sastāvdaļa, kas kā dzijas pavediens tin mūsu piedzīvotos mirkļus un notikumus vienā lielā kamolā, veidojot ne vien personīgo, bet arī mūsu kopīgo vēsturi. Pavediens aiz pavediena, rindiņa aiz rindiņas – mēs visi paliekam ģimenes, draugu, paziņu, Latvijas un visas pasaules atmiņas krāsainajā audeklā.

Ikdienas skriešanā mums bieži vien nemaz nav laika iegrimt atmiņās un atcerēties, kas mūsu dzīvē noticis pirms mēneša, gada, gadiem... Vai esi pamanījis, kā pamazām visas atmiņas neapzināti izzūd un gaist, iespējams, uz mūžību?

Cik daudz tev nozīmē tavas atmiņas, vai tavu tuvinieku stāsti? Kā novērtēt un sasniegt šos stāstus un atmiņas?

To var novērtēt tikai izlaužoties no ikdienas sasteigtās rutīnas – izbrīvējot sev pāris brīvus vientulības mirkļus un pastiepjoties uz pirkstgaliem un no skapja augšējā plaukta noceļot mazo krāmu kastīti, kas piebāzta ar dažādiem sīkumiem, kurus gadu no gada nav gribējies izmest. Pārlasot ar roku rakstītās vēstules, kam tinte jau nedaudz izplūdusi, atverot 4. klasē saņemto liecību, kas nedaudz sadzeltējusi no pāris izkaltušām asarām, paņemot rokās veco, lielo un noputējušo fotoalbumu, kuram neviens jau gadiem, izņemot vientuļu zirnekli, nav pieskāries. Drīz vien tev atmiņā uzausīs mirkļi, ko šīs lietas pēkšņi atdzīvinājušas – satraukumu, kas radās metot mīlestības vēstuli pastkastītē, neziņa par vecāku vārdiem, nākot mājās ar nesekmīgu atzīmi liecībā, notikumi, nu jau iepriekšējā gadsimtā, kas dokumentēti ar veco labo tēva fotoaparātu – tas viss liek atcerēties un pasmaidīt, un novērtēt visu, kas ar mums vai mūsu senčiem noticis, nu jau vairs nedomājot par to, cik ļoti daži brīži ir bijuši nepatīkami, taču izceļot to stāstus un piedzīvojumus.

Katram no mums šķetinot savu atmiņu kamolu, mēs saprotam, ka nomērītajam diega pavedienam vēl ir garš turpinājums – vecāku un vecvecāku dokumentētās liecības un atmiņas, vietējās sabiedrības kopīgais stāsts un kopīgi piedzīvotais, valsts vēsturē piedzīvotais un daudz kas cits pasaules atmiņā īpašais.

Mums katram ir sava atmiņu kastīte, ko varam nosaukt par savu atmiņu mantojumu. Vai esi aizdomājies, ka tavas atmiņas veido arī tavu tuvinieku, draugu un paziņu vēstures pavedienus, un cik ļoti mēs ar savu mantojumu esam saistīti?

 

 1. Kas ir tava atmiņa, un kā tu to glabā?

Kādas atmiņas un dokumentārais mantojums glabājas Tavās mājās?

 1. Vai esi apzinājis un izpētījis ko glabā Tavas dokumentētās liecības?
 2. Kāpēc ir svarīgi saglabāt dokumentārās liecības – kādus stāstus, ziņas, informāciju līdzās jau zināmajam tas ļauj izzināt un atklāt?
 3. Vai dokumentārā mantojuma izzušana un aizmiršana ir aktuāls šodienas jautājums?
 4. Kāpēc ir svarīgi pievērsties dažādām atmiņām un saglabāt dokumentārā mantojuma liecības?

UNESCO Latvijas Nacionālā komisija aicina veicināt iedzīvotāju personīgā dokumentārā mantojuma apzināšanu un izzināšanu. Izpētot izstādes materiālus un iepazīstoties ar informāciju par nominācijām, aicinām izpētīt arī iespējamo jebkāda veida saistību ar šo nomināciju dokumentētajiem notikumiem – ielūkoties ģimenes fotoalbūmos un foto negatīvu kolekcijās, izprašņāt vecākus un vecvecākus par minētajiem notikumiem, sameklēt bibliotēkā tā laika avīzes un žurnālus, pārskatīt mājās esošus senus dokumentus un citas vēstures dokumentārās liecības.

Iegūtā informācija ir būtiskis papildinājums ikviena jūsu personiskajam arhīvam un dzimtas atmiņai, kā arī var būt būtisks papildinājums ne vien vietējo muzeju krājumos, bet arī nomināciju glabātāju institūcijās, tāpēc aicinām pētījumu apkopojumus sūtīt UNESCO LNK uz adresi programmas@unesco.lv. Sīkāku informāciju par nominācijām un UNESCO programmu „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālo reģistru un starptautisko reģistru var iegūt interneta vietnē www.atmina.unesco.lv.

 

Evija Maļkeviča

UNESCO LNK programmu asistente

Adrese: Pils laukums 4-206, Rīga, LV-1050

Tālrunis: +371 67222762

E-pasts: programmas@unesco.lv

Mājas lapa: www.unesco.lv, www.atmina.unesco.lv

Adrese

Pūre - 18, Pūres pagasts, Tukuma novads, LV-3124

Kontaktinformācija

Tālr.: 63191209 (Bibliotēkā)
Fakss: 63191209
E-pasts: biblioteka.pure@tukums.lv

Kultūras karte

Darbalaiks

 • P:10:00-18:00
 • O:10:00-18:00
 • T:10:00-18:00
 • C:10:00-18:00
 • P:10:00-18:00
 • S:-
 • Sv:-
kultūras karte Latvijas filmu bibliotēkas SĀC AR LATVIJU BIBLIOTĒKĀ Jaunā LNB Digitālā kolekcija www.periodika.lv