21.februāris – Starptautiskā dzimtās valodas diena. Šī gada tēma Latvijā – aicināt pievērst vērību Gothardam Frīdriham Stenderam, sakarā ar viņa 300. jubileju. Arī mēs, Pļaviņu novada bērnu bibliotēka, aicinājām savus lasītājus piedalīties Dzimtās valodas dienas pasākumos. Vispirms bērnu klubiņa „Sprīdītis” laikā bibliotēkas lasītāji zīmēja darb

 

Pēc tam visi tika aicināti uz sarunu ar Daini Īvānu. Uz tikšanos bija ieradušies dažāda vecuma pļaviņieši, sākot ar sākumskolas bērniem, līdz kundzēm cienījamos gados. Pasākumu kuplināja arī Stukmaņu pagasta bibliotēkas vadītāja ar saviem čaklākajiem lasītājiem. Uzdodot klātesošajiem jautājumu, kas tad ir Dainis Īvāns, dzirdēt varēja dažādas atbildes. Rakstnieks, žurnālists, sabiedriskais darbinieks, cīnītājs par mūsu Likteņupi Daugavu, pirmais Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs. Apvienības „Daugavas Rīts” vadītāja Regīna Šimkevičas atzina, ka tieši Dainis Īvāns Atmodas laikā vienoja visus Latvijā dzīvojošos – gan latviešus, gan krievus, gan poļus u.c. Droši var teikt, ka Dainis Īvāns ir latviešu tautas dzīves ziņas tālāk devējs. Domāju, ka ieguvēji no tikšanās bija visi. Klātesošie uzzināja, ka Daiņa Īvāna senči no tēva puses jau no 1740. gadu beigām ir dzīvojuši Vietalvas pagastā. Tagad Dainis Īvāns no lielās politikas ir aizgājis malā un dzīvo Pļaviņu novada „Īvānu” mājās.

Pēc pasākuma klausītāji labprāt dalījās pārdomās par tikšanās laikā uzzināto. Rainers (10 gadi) bija patīkami pārsteigts par Daiņa Īvāna sportisko garu, izrādījās, ka mūsu viesis katru rītu iet peldēties vietējā dīķī, bet ja tas ir aizsalis, tad izmanto 2 spaiņus aukstu akas ūdeni. Protams, regulāri viņš nodarbojas ar dažāda veida sportiskām aktivitātēm – slēpošanu, riteņbraukšanu. Ināra (61 gads) vairāk uzsvēra Daiņa Īvāna strādīgumu un prasmi kopt bišu dravas. Visvairāk jautājumus uzdeva Kārlis no 3. klases. Ar Kārļa uzdoto jautājumu palīdzību visi varēja uzzināt precīzus Daiņa Īvāna dzīves un darba gadus, svešvalodu zināšanas, kā arī viņa vaļaspriekus: aizraušanos ar gaisa baloniem, ceļojumiem pa svešām zemēm. Daži mazie lasītāji bija izbrīnīti, dzirdot, ka bieži vien mūsu viesis lasījis grāmatas zem segas kabatas lukturīša gaismā. Sarunas laikā bērniem ne vienu reizi vien tika atgādināts, ka bez savas dzimtās valodas prasmes un apgūšanas nav iespējams dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.

Linda (12 gadi) nebija dzirdējusi, ka mūsu Daugava kādreiz ir bijusi pavisam savādāka. Vecākie pļaviņieši noteikti to vēl atceras, bet jaunā paaudze pazīst tikai pašreizējo Daugavu. Jā, un tieši Dainis Īvāns bija viens no trešās Atmodas galvenajiem virzītājspēkiem, kurš iestājās pret Daugavpils HES būvniecību.

Tikšanās laikā katrs tās apmeklētājs uzzināja ko jaunu un nedzirdētu gan par Pļaviņām, gan par vienu no spilgtākajām 20.gs. beigu Latvijas vēstures personībām – Daini Īvānu.

Ziņu sagatavoja:
Gunta Grandāne

Tagi: stāstu laiks, UNESCO