"Draudzība ziemeļos" ir Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļas (9.-15.novembris) šī gada tēma. Tās ietvaros Olaines Bibliotēka saviem apmeklētājiem sarūpēja ne vien tematisko izstādi, bet arī divus pasākumus – tikšanos un lasījumus Rīta stundā (9.novembrī) un Krēslas stundā (12.novembrī), lai kopīgi lasītu, diskutētu un radītu draudzības simbolus.

Mijkrēšļa mēnesī – novembrī – Olaines Bibliotēkā tika iedegtas sveces, lai lasītu, pārrunātu un radoši izpaustos šī gada draudzīgās tēmas kontekstā. Ikviens savā dzīvē kaut reizi ir sastapies, sastopas vai nākotnē sastapsies ar šo cilvēcisko attiecību bagātību. Lielākoties viena cilvēka mūžā draugi ir vairāki. Draudzības sākas un veidojas dažādos dzīves posmos – bērnībā, pagalmā spēlējoties ar citiem vienaudžiem, skolas solā, studiju gados, sakrītot interesēm, sastopot sarunu biedrus ceļojumos vai sarodot darbā. Galvenokārt, tā ir cilvēciska vēlme kopā izjust piederību un dažādu emociju gammu – smieklus, azartu, sapratni. Draudzība ir divvirzienu kustība – došana un ņemšana, dalīšanās.

 

Ziemeļvalstu bibliotēkas nedēļas* ietvaros Olaines Bibliotēkas bērnu literatūras nodaļā (Kūdras ielā 16) 9.novembrī Rīta stundā viesojās Olaines 1.vidusskolas 2.b klases skolēni. Viņi kopīgi, aplī sasēdušies, lasīja fragmentu no Astrīdas Lindgrēnes grāmatas "Brālītis un Karlsons, kas dzīvo uz jumta". Kāds īsāku, kāds garāku fragmentu. Pēc lasījuma skolēni dalījās domās par draudzības nozīmīgumu un to, ko gribētos no drauga sagaidīt, kā būt labam draugam.

 

Savukārt Olaines Bibliotēkā (Zemgales ielā 24) 12.novembra pēcpusdienā, par spīti pēkšņajai lietusgāzei, sanāca interesenti, lai sveču gaismā lasītu trīs dažādu ziemeļu valstu autoru darbus:

  • Zentas Mauriņas eseju "Draudzība";
  • norvēģu rakstnieces Hannes Eštavīkas grāmatas "Mācītāja" fragmentu;
  • fragmentu no grāmatas "Mazas vietas – lieli jautājumi" par daudzveidīgām un vienveidīgām attiecībām, ko sarakstījis norvēģu antropologs Tomass Hillans Ēriksens.

 

Turpinājumā sekoja radošā darbnīca – draudzības simbola – draudzības rokassprādžu mezglošana. Šī simbola rašanās un veidošanās tiek saistīta gan ar Seno Ķīnu, gan viduslaiku mezglošanas tehnikas uzplaukumu arābu kultūrā, gan Amerikas pirmiedzīvotāju – indiāņu ­– tradīcijām. Kaut arī īstas skaidrības nav, tomēr zināms, ka popularitāti pasaules mērogā šis simbols piedzīvoja 20.gs. 70.gados Amerikas Savienotajās Valstīs, bet desmit gadus vēlāk – Rietumeiropā. Pasākuma dalībnieki apguva draudzības rokassprādžu veidošanas pamatus un savas jauniegūtās zināšanas un prasmes varēs likt lietā gan ikdienā, gan draugu pulkā. Kopīgās tikšanās izskaņā sanākušie dalījās prasmē runāt Ziemeļvalstu valodās, pārdomāt, kas ir draugs un draudzība, kā tā izpaužas, ar kuru rakstnieku labprāt sastaptos un draudzētos.

 

Zenta Mauriņa ir rakstījusi: "Dzīves lielākā bagātība – taču arī dziļākās sāpes – slēpjas cilvēka attiecībās ar cilvēku." Draudzēsimies un saudzēsim viens otru!

 

Līdz 28.novembrim aicinām apskatīt Olaines Bibliotēkā tematisko iepieddarbu izstādi "Draudzība ziemeļos".

 

Ieskats Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļas pasākumos Olaines Bibliotēkā aplūkojams galerijā.

 

 

* Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa ir projekts, ko Ziemeļvalstīs administrē biedrības "Norden" asociācija, bet Latvijā – Ziemeļu ministru padomes birojs, biedrība "Norden" Latvijā un Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centrs. Šogad Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa norisinājās 19. reizi, Latvijā – 18. Projekta ideja un mērķis ir Ziemeļvalstu literatūras un kultūras iepazīšana un popularizēšana. Tradicionāli ik gadu tiek izvēlēta tēma, kuras ietvaros novembra mēnesī tiek iedegtas sveces un kopīgi lasīts izvēlētais Ziemeļvalstu autora darba fragments Rītausmā jeb Rīta stundā (jaunākā skolas vecuma bērniem) un Krēslas stundā (vecākā skolas vecuma bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem). Iepriekšējo gadu Ziemeļvalstu bibliotēkas tēmas ir bijušas ar visdažādāko noskaņu – smaidu raisošas, intriģējošas, rotaļīgas, daudzpusīgas, pat savdabīgas… Piemēram, 2011.gadā  – Humors ziemeļos; 2012.gadā – Dažādība ziemeļos; 2013.gadā – Ziema ziemeļos; 2014.gadā – Troļļi ziemeļos.

Ziņu sagatavoja:

Olaines Bibliotēka

Tagi: Pasākumi, lasījums, Olaine, Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa, Draudzība ziemeļos, Draudzības rokassprādzes, Mezglošana