Maijam neierasti karstā pēcpusdienā - 22.maijā - Olaines Bibliotēkas lasītavā pulcējās interesenti, lai tiktos ar Rūtu Beimani - Jāņa Klīdzēja daiļrades entuziasti. Literārajā pēcpusdienā ikvienam bija iespēja dalīties iespaidos un viedokļos par Jāņa Klīdzēja atstāto literāro mantojumu, viņa dzīvi ASV un viņu kā personību.

Olainiete Rūta Beimane 26 gadus nostrādāja Olaines tehnikumā (tagadējā Olaines Mehānikas un tehnoloģijas koledžā), pirms 20.gs. 90.gadu vidū devās uz ASV. Tur viņai bija iespēja tikties ar Jāņa Klīdzēja sievu Emīliju Klīdzēju (dzim. Svilāne) un vairākus gadus nodzīvot kalnu un vīnogulāju ieskautajā Napas ielejā. Šajā laikā viņa tuvāk iepazinās ar Emīliju un pārlūkoja, apkopoja un sūtīja uz Latviju (uz Dekšāres muzeju un Sakstagala pagasta muzeju „Kolnasāta”) jau mūžībā aizgājušā rakstnieka Jāņa Klīdzēja publikācijas periodikā, t.sk. rakstus par viņu, iegūtos apbalvojumus, grāmatas u.c. personīgās lietas, tādējādi iepazīstot rakstnieka personību, daiļradi un dzīvi ASV caur viņa dzīvesbiedres Emīlijas atmiņām.

Pasākuma laikā apmeklētājiem bija iespēja uzzināt maz zināmus un interesantus faktus no rakstnieka un dzejnieka Jāņa Klīdzēja dzīves, piemēram:
-    pie viņu mājas, lai sajustu Latvijas dabas elpu, tika iestādīts no Kanādas atvestais un Veltas Tomas dāvinātais parastais zirgkastanis, tāpat Kalifornijas ozols;
-    savus literāros darbus rakstnieks rakstīja mājas verandā vai dārza mājiņā;
-    rakstnieka dzīvesbiedre Emīlija Klīdzēja visu mūžu nodevusies glezniecībai, tostarp strādājusi pie mākslinieciskā noformējuma rakstnieka grāmatai „Zilie kalni”;
-    J.Klīdzēja dzejolis „Brūnacīte” ir rakstnieka veltījums savai sievai;
-    Jānim un Emīlijai Klīdzējiem nebija vietas (māju), kur atgriezties Latvijā.

R.Beimanes kundzes stāstījumu papildināja ilustratīvi materiāli no viņas personīgā arhīva - fotogrāfijas, publikācijas par Jāni un Emīliju Klīdzējiem. Arī ārpus Latvijas izdotās rakstnieka grāmatas: romāni „Zilie kalni” un „Otrais mūsos”, eseju krājums „Prezidents un Latvijas paaudze”, noveļu krājums „Satikšanās Rīgā”, stāstu krājums „Neraudi, ja nepārnākšu” u.c.

Literārajā pēcpusdienā piedalījās gan ilggadējie Olaines Bibliotēkas apmeklētāji, gan Olaines Mehānikas un tehnoloģijas koledžas studenti, gan Olaines 1. vidusskolas pedagogi, gan arī Jāņa Klīdzēja daiļrades cienītāji. Izskanēja izzinoši jautājumi par Napas ieleju un Klīdzēju māju, kā arī par trimdā izdoto grāmatu tirāžām utt. Gūtās informācijas iedvesmoti, pasākuma apmeklētāji neformālā gaisotnē vēl krietnu brīdi dalījās savos iespaidos pēc oficiālās daļas noslēguma.

Līdz 31.maijam Olaines Bibliotēkā vēl apskatāma un izpētāma Jānim Klīdzējam veltīta izstāde „..septiņu pēdu lokā ap katru no mums”, kurā aplūkojamas publikācijas un materiāli par rakstnieku, viņa darbi un to recenzijas, materiāli par viņa dzīvesbiedri Emīliju Klīdzēju no Rūtas Beimanes personīgā arhīva, tostarp reti materiāli.

 

_ _ _ _ _

 

Foto no pasākuma (pilnā izmērā) var lejupielādēt šeit

Ziņu sagatavoja:
Olaines Bibliotēka

Tagi: Pasākums, Olaine, Jānis Klīdzējs