14. novembrī plkst. 16.00 Olaines Bibliotēkā norisinājās pasākums Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļas ietvaros - „Lasījums krēslas stundā”. Šī gada tēma - „Ziema Ziemeļos”.

Pēc ievadvārdiem sekoja kopīgs fragmenta lasījums no norvēģu rakstnieka Tarjei Vēsoss (Vesaas, 1897-1970) romāna „Ledus pils” (1963). Pēc lasījuma izvērsās diskusija par izlasīto, tika vilktas paralēles starp ziemu ziemeļos un pie mums Latvijā. Pasākuma noslēgumā - pārrunas par literatūru brīvā gaisotnē un tējas, kafijas pauze.

Mazliet vairāk par rakstnieku

Norvēģu rakstnieks Tarjei Vēsoss (Tarjei Vesaas, 1897-1970) dzimis 20.augustā Zemnieku ģimenē Tēlemarkā, literatūrā ienāca divdesmitajos gados un radošajā mantojumā atstāja ap 30 grāmatu – romānus, noveles, lugas, dzeju. Pirmais Vēsoss romāns „Cilvēka bērns” iznāca 1923.gadā, pēc 5 gadiem tam sekoja „Melnie zirgi”, kas piedzīvoja arī ekranizāciju 1951.gadā. Trīsdesmitajos gados rakstnieks publicēja tetraloģiju „Tēva ceļojums”, „Sigrija Stālbroka”, „Sveši ļaudis”, „Sirds saklausa dzimtenes balsi”, kā arī diloģiju „Diženā rotaļa” un „Sievām vajag mājas”. Tostarp tapa luga „Ultimāts” un iznāca dzejas krājums „Avoti”. Vēlākajos  gados klajā nāca romāni „Asni”, „Māja tumsā”, „Putni”, „Ledus pils” (1963) un „Tilti”. Savukārt atzītākos noveļu krājumus – „Vēji” un „Vienā jaukā dienā” - autors lasītājiem dāvāja jau savā mūža nogalē. Pēdējā grāmata – dzejoļu, eseju un atmiņu krājums „Vakara laiva”  - tika izdota 1968.gadā. Apritot gadam, 15.martā Oslo rakstnieks devās aizsaulē.
   
Latviešu lasītājiem Tarjei Vēsosa darbi kļuva pieejami sākot no septiņdesmitajiem gadiem vispirms periodikā (noveles „Hogeta zirgs” publikācija „Literatūrā un Mākslā”) un vēlāk arī grāmatās („Diženā rotaļa” 1934.gadā un „Tilti” 1984.gadā). Sižetiskā līnija Vēsoss daiļradē nemainīgi saistījās ar cilvēku raksturiem, attiecībām un spēju izdzīvot likteņa uzliktajos pārbaudījumos.

(Pēc L. Stepiņa raksta „Tarjejs Vēsoss” 1987.gada žurnālā „Karogs” septembra numurā)

_ _ _ _ _ _ _
 

Foto no pasākuma galerijā.
 

Foto pilnā izmērā (zip arhīvā) var lejupielādēt šeit.

Ziņu sagatavoja:
Olaines Bibliotēka

Tagi: Olaine, Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa, Tarjei Vēsoss