Malienas pagasta Novadpētniecības istaba tika atvērta 2006.gada rudenī. Tās ierīkošanā un materiālu vākšanā liels nopelns ir Vizmai Dravniecei, kas ir strādājusi par tautas nama vadītāju un bibliotekāri. Novadpētniecības materiāli glabājas telpā, kurā kādreiz glabājās kinoteātra tehnika.  Apkopotie materiāli vairāk kā 400 vienības. Visi materiāli sakārtoti tematiskajās mapēs, albūmos un stendos. Te var iepazīties ar Malienas pagasta un  iedzīvotāju darbu, dzīvi, atpūtu, pašdarbības kolektīvu darbību. Novadpētniecības istabā  ir grāmatu stends, kuras ir izdotas 1920.gadā. Tāpat ir apkopotas grāmatas , kas izdotas līdz 1940.gadam. Īpašā godā vietā novietota Bībele, kura izdota 1931.gadā. Var iepazīties ar Latviešu tautasdziesmu krājumu, kas izdots 1953.gadā Kopenhāgenā.

2012.gadā izveidota atsevišķa mape „Ērmaņu muiža”, kurā tiek apkopotai materiāli, par muižas tagadējiem īpašniekiem Ingu un Uģi Prauliņiem, par muižas restaurācijas gaitu un pasākumiem, kas tiek rīkoti muižā. Sakopšanas darbos aktīvi piedalās pagasta pārvaldes darbinieki, kuri uzkopj apkārtni un uzpoš telpas pasākumiem. Vasarā muižā notika novada bērnu nometne, kur bērni, speciālista vadībā , palīdzēja strūklakas nāriņas restaurācijas darbos.

Savs stūrītis ir iekārtots pagasta čaklajām rokdarbniecēm.  Te var apskatīt austos tautu tērpus izšūtos dvielīšus un galdsegas. Tāpat te var izlasīt un apskatīties Z.Staršinskas izdoto grāmatu ar viņas skaistajiem cimdu rakstiem. Jebkurš apmeklētājs var gan sukāt vilnu, gan vērpt dziju, tīt kamolā, kā arī likt lietā savas adīšanas prasmes. Materiāli klāsts katru gadu papildinās. Nesen A.Purmale muzeja vajadzībām nodeva sava vīra R.Purmaļa virpotos koka traukus.

Īpašs stends ir veltīts Malienas pamatskolas dzīvei. Tāpat muzejā var aplūkot vecus darba un sadzīves priekšmetus, iepazīties ar pašdarbnieku kolektīvu vēsturi un vietējo literātu veikumu.

Novadpētniecības istaba ir iekļauta kā tūrisma un apskates objekts - Malienā.  Lai novadpētniecības istabu varētu apskatīt ārpus bibliotēkas darba laika, šogad tika izremontēta koridora telpa un ierīkota atsevišķa ieeja. 

Katru gadu novadpētniecības istabu apmeklē bērnudārza bērni. Viņiem ļoti interesē seno laiku darba rīki, patīk rakstīt uz vecajām rakstāmmašīnām. Ar lielu interesi bērni aplūko fotogrāfijas, kurās var ieraudzīt savus vecākus, vecvecākus un vecvecvecākus dažādās dzīves situācijās.

2012.gadā novadpētniecības istabu apmeklēja 232 apmeklētāji. Šajā gadā novadpētniecības istabā izliktas trīs izstādes: izstāde, kas veltīta Latvijas dzimšanas dienai, seno laiku kartiņas, seno laiku dziedniecības augu grāmatas. Sadarbībā ar Malienas pensionāru padomi  tika rīkota tikšanas ar Emmas Skopiņas meitu Annu Skopiņu.  E.Skopiņa bija vietējā malieniete , kas strādāja kolhozā, brīvajā laikā nodarbojās ar aušanu. Ar savu darbu ieguvusi „Tautas daiļamata meistares” godu.

Uz Latvijas dzimšanas dienu tika uzņemta filma, kurā visiem aptaujātajiem Malienas iedzīvotājiem tika uzdots viens jautājums, „Vai tādu tu iedomājies Latviju?” Neliels filmas fragments ir ierakstīts diskā un uzdāvināts novadpētniecības istabai.

Adrese

Brenci, Brenci, Malienas pag., Alūksnes nov., LV-4359

Kontaktinformācija

Tālr.: 64354906 (Bibliotēkā)
E-pasts: bibl.maliena@aluksne.lv

Kultūras karte

Darbalaiks

  • P:08:00-17:00
  • O:08:00-16:30
  • T:08:00-16:30
  • C:08:00-16:30
  • P:08:00-16:00
  • S:-
  • Sv:-
kultūras karte Latvijas filmu bibliotēkas SĀC AR LATVIJU BIBLIOTĒKĀ Jaunā LNB Digitālā kolekcija www.periodika.lv