No 16. februāra Madonas novada bibliotēkas konferenču zālē sadarbībā ar Lubānas novada tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centru apskatāma Broņislavas Martuževas 90 gadu jubilejai veltīta izstāde, kas tapusi 2014. gadā Lubānā.

Pagājušais gads aizritēja B.Martuževas zīmē, jo organizējām skatuves runas konkursu vidusskolēniem, sarīkojām novadpētniecības konferenci Madonas novada bibliotēkā„Vijoles stīga, zemeņu stīga,/ zem saules pasaule simtskanīga”- /B. Martuževa/, veltītu Broņislavas Martuževas daiļradei.Tā bija unikāla iespēja uzzināt ko jaunu par dzejnieces personību un daiļradi, ieklausīties viņas stāstījumos, emocijās un dziedājumā, autores dzejoļos – gan pašas lasītos, gan Vidzemes, Zemgales, Kurzemes skolēnu deklamētos. Papildinājām un sakārtojām novadpētniecības krājumu par B.Martuževu. PaviesojāmiesDzejas pieturā Lubānā – Lubānas Vēsturisko liecību izstāžu zālē, kurā bija iekārtota autorei veltīta ekspozīcija „…cik neiznīcīgs baltums tavs un dzīlēm piederība.”Skatuves runas konkursa uzvarētāji lasīja B.Martuževas dzeju, nolikām ziedus B.Martuževas  atceres vietā Lubānas jaunajos kapos.

Paldies par rūpēm un sniegto atbalstu grupai „Baltie lāči” (personīgi Andrim Baltacim), Aigaram Novikam(Lubānas novada tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centra vadītājam). Paldies Annai Eglienai (Rakstniecības un mūzikas muzejs)– gan iesaistoties B.Martuževai veltītajos pasākumos (skatuves runas konkursi, novadpētniecības konference Madonā, atceres pasākumi Lubānā), gan B.Martuževas grāmatas „Kopotas dzejas” tapšanā (apgāds „Zvaigzne ABC”, 2014.).

2014. gadā studija „Deviņi”,sadarbībā ar apgādu „Zvaigzne ABC”, izdeva DVD „Broņislava Martuževa” – no sērijas „Rakstnieks tuvplānā”.

28. maijā Lubānas pilsētas klubā pirmizrādi piedzīvoja  Latvijas Radio kora, diriģenta Sigvarda Kļavas un režisora Roberta Rubīna veidotais koncertuzvedums "Rakstītāja” - veltījums dzejnieces un folkloras teicējas Broņislavas Martuževas 90. gadu jubilejai. Koncertuzvedumā skanēja Jāņa Lūsēna, Mārtiņa Brauna, Valta Pūces, Imanta Kalniņa dziesmas ar Broņislavas Mārtuževas dzeju. Piedalījās: Ieva Kerēvica, balss, Gundega Krūmiņa, balss, Daumants Kalniņš, balss, oboja, Jānis Strazdiņš, bass, Indulis Cintiņš, vijole, Aldis Liepiņš, klavieres, Ivo Krūskops, sitaminstrumenti, Artūrs Noviks, akordeons, Mareks Auziņš, kontrabass. Koncertu demonstrēja arī  LTV.

Koncertuzvedumu bija iespēja noklausīties Latgales vēstniecībā „Gors”, Rīgā mūzikas namā „Daile”,  Vidzemes koncertzālē "Cēsis". Pateicoties Lubānas novada tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centra un VSIA „Latvijas Koncerti” sadarbībai, koncertuzveduma norises vietās bija apskatāma arī Broņislavas Martuževas 90 gadu jubilejai veltītā izstāde.  „…cik neiznīcīgs baltums tavs un dzīlēm piederība.” Tagad tā atceļojusi uz Madonas novada bibliotēku.

13.februārī jau palika trīs gadi (2012.), kopš B.Martuževa vairs nav starp mums, taču viņa ar savu Rakstītājas mūžu uzrunā mūs vēl joprojām.

Laipni gaidīti visi interesenti apmeklēt izstādi Madonas novada bibliotēkas konferenču zālē!

         
        

      
Sarmīte Radiņa – Madonas novada bibliotēkas galvenā bibliotekāre

Tagi: Izstāde