No 7.janvāra Madonas novada bibliotēkas Konferenču zālē apskatāma beļģu pastkaršu izstāde „POSTWAR”. Izstāde ir Beļģijas Karalistes vēstniecības veltījums Pirmā pasaules kara simtgadei. Tā stāsta par Beļģijas pieredzi Pirmajā pasaules karā.

Beļģu pastkaršu izstādes  “POSTWAR” atklāšana notika Beļģijas dienu Rīgā ietvaros 2014.gada 12.novembrī  Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Izstādes tematika ir Pirmais pasaules karš Beļģijā. Izstādē ir apkopotas 150 fotogrāfijas un kolekcija ir Beļģijas vēstnieka ģimenes īpašums.

Beļģijas Karalistes vēstnieka Latvijā Franka Arnautsa ģimene glabā vectēva Luī Arnautsa-Loksa un viņa dēla Morisa pastkaršu kolekciju. Kolekcijā ietilpst vairāk kā 500 pastkaršu oriģinālu, bet izstādē būs aplūkojamas 150. Tās tematiski aptver laika posmu no 1914. līdz 1920. gadam.

Pastkartēs atspoguļotais beļģu stāsts ir ne mazāk skaudrs kā citi Pirmā pasaules kara stāsti, tomēr Beļģijas kara pieredze ir īpaša: nežēlīga okupācija, kuru raksturoja gan plaši materiālo un kultūras vērtību postījumi, gan civiliedzīvotāju masveida slepkavības, gan piespiedu darbs un deportācijas; milzīgs bezdarbs un nemitīgs bads; militārā un humānā palīdzība no ārvalstīm; pretošanās kustība un kolaboracionisms.

Laikmetā pirms elektroniskajiem medijiem pastkartes bija universāls saziņas līdzeklis. Tās tika ražotas, lai paustu visdažādākos cilvēku viedokļus un nolūkus, tamdēļ ir pieņemts uzskatīt, ka pastkarte pati par sevi ir „pasta sūtījums ar vēstījumu”, ko nereti papildina sūtītāja rakstīts teksts.

Izstādi „POSTWAR” rīko Beļģijas Karalistes vēstniecība Latvijā. Madonas novada bibliotēkā izstāde būs pieejama bez maksas un apskatāma līdz 2015. gada 7.februārim.

 

Informācija no: http://www.tvnet.lv/izklaide/makslas/534085-pastkarsu_izstade_postwar_simtgadigs_vestijums_par_kara_pieredzi_belgija

Tagi: Izstāde