Noslēgusies Digitālās nedēļa 2019.

Pirmdien un otrdien bija konsultāciju diena visiem interesentiem saistībā ar  pašvaldības e-pakalpojumiem, VID EDS (gada ienākumu deklarācijām), e-veselību un latvija.lv. Šajās dienās 5 cilvēkiem palīdzēju aizpildīt un iesniegt gada ienākumu deklarācijas (visiem bija jāskenē čeki (no 13 - 47 gb.) un diviem cilvēkiem palīdzēju atrast nepieciešamo informāciju portālā Latvija.lv, kā arī, palīdzēju iesniegt darba nespējas lapu.

Pirmdienas pēcpusdienā bērni nolēma uzrīkot ātro UNO spēles turnīru.

Trešdiena Lizuma bibliotēkā bija visapmeklētākā Digitālās nedēļas ietvaros. Šajā dienā bibliotēkā viesojās un ar informāciju dalījās Swedbank Gulbenes filiāles vadītāja Ieva Stabulniece. Ieva atnākušajiem pastāstīja par kodu kartes aizstājējiem - mobilo aplikāciju SmartID un kodu kalkulatoriem. Kā iegūt, cik maksā, kā darboties - to visu pastāstīja un parādīja. Vairāki no atnākušajiem, aizgāja ar aktivizētu SmartID aplikāciju, jo Ieva palīdzēja aktivizēt un parādīja, kā pieslēgties, kā darboties. Pastāstīja arī par iespēju elektroniski nosūtīt konta izrakstu, to nemaz nedrukājot (šis arī man bija jaunums, jo pie manis reizēm nāk cilvēki ar lūgumu, lai palīdzu izdrukāt pusgada konta pārskatu, iesniegšanai NVA). Konsultācijas tika sniegtas arī dažos specifiskos jautājumos, kurus uz vietas izpildīt nevarēja, bet cilvēki vismaz uzzināja - kā rīkoties un kurp doties, lai tos atrisinātu.

Ceturtdienā es interesentiem piedāvāju iespēju plašāk un vairāk uzzināt par bibliotēkā pieejamajām datu bāzēm un  3TD e-grāmatu bibliotēku. Diemžēl, šajā dienā no apmeklētāju puses bija vismazākā atsaucība, ieinteresētība. Visi, kam piedāvāju pastāstīt, atteica, ka priekšroku dodot fiziskai grāmatai, nevis lasīt datora ekrānā. Viens skolas vecuma bērns atnāca un palūdza pastāstīt par e-grāmatām – pastāstīju, parādīju un izsniedzu autorizācijas datus. Pie viena pastāstīju arī par mājas lapu letonika.lv, jo tur var atrast daudz un dažādu informāciju (arī grāmatas), kas var noderēt mācībām.

Piektdien viesos sagaidīju Lizuma vidusskolas 4. klases meitenes, jo klases puiši dažādu iemeslu dēļ nevarēja apmeklēt šo pasākumu. Šoreiz ar meitenēm runāju par nopietnām tēmām. Salīdzinot ar 5.klases bērniem, šīs meitenes vēl nav daudz saskārušās ar daudzām lietām un "dzīvi" internetā. Pastāstīju par galvenajiem riskiem, lietojot dažādus sociālos tīklu (piem., WhatsApp, Instagram, Facebook u.c.), par to, cik svarīgi ir privātuma iestatījumi; nosaucu 10 padomus drošībai internetā, izspēlējām spēli, kurā bērniem bija jāsadala informācijas lapiņas - publiskā informācija un privātā informācija. Kā arī, atgādināju, kādu informāciju nevajag publicēt, kā jārīkojas, ja raksta svešinieks utt. Visnopietnāko tēmu atstāju noslēgumā - kibermobings. Tā kā meitenes nezināja, kas tas ir, pastāstīju kā tas izpaužas un kādas var būt sekas abām iesaistītajām pusēm. Iepazīstināju bērnus ar divām interneta adresēm, kurās var meklēt informāciju ( drossinternets.lv un manadrosiba.lv), kā arī izspēlējām situāciju spēli "Cieni sevi un cieni citus"! Noslēgumā iedevu sava veida "mājasdarbu" - visai klasei kolektīvi jāizpilda, vismaz jācenšas, 30 izaicinājumu spēle klasei un katram individuāli - cieņpilnas uzvedības internetā apņemšanās "līgums", ko parakstīt pašam un kādam no vecākiem (vai to izdarīs, tas lai paliek bērnu ziņā).  Pirms došanās prom, meitenes gribēja izspēlēja ātro spēli "5 sekundes junioriem".

Šajā dienā vēl diviem cilvēkiem, kuri netika pirmdien un otrdien, palīdzēju aizpildīt un iesniegt gada ienākumu deklarācijas (ar visu čeku skenēšanu, bankas izdruku par mācībām sagatavošanu).

Kopumā, Lizumā aizvadīta darbīga nedēļa, kaut arī bija lietas, kas nenorisinājās tā, kā sākotnēji bija plānots!

Ziņu sagatavoja:

Bibliotēkas vadītāja


Evita

Tagi: Lizuma bibliotēka, Digitālā nedēļa 2019