«Jūs neesat bijuši Bornholmā? Tā ir burvīga sala Baltijas jūrā! Ar unikālām mājīgām pilsētiņām un ciemiem, ietvertiem krastmalas smilšaino pludmaļu un skarbo klinšu kaklarotā...,» stāsta autors, kurš pabijis daudzās Eiropas valstīs, bet, kad 2009. gadā iepazinis Dānijas salu Bornholmu, tajā vienkārši iemīlējies «tāpat kā pirms trīsdesmit sešiem gadiem iemīlējos Rīgā».

 

Pjotra Kotova vēsturiskais romāns stāsta par maz zināmām epizodēm Otrā pasaules kara beigās, kas norisinās Bornholmā, Dānijas salā. Grāmatā aprakstītajos dramatiskajos notikumos iesaistās romāna varoņi, kuri tur nonākuši jau pēc 1945. gada maija, kad saskaņā ar padomju virspavēlniecības lēmumu Bornholmā tiek izvietotas Sarkanās armijas daļas. Krievu kareivjiem karš svešā zemē turpinās arī pēc tā oficiālā noslēguma.

 

Taču galvenais šai romānā ir ieskats krievu tautas traģiskajā liktenī 20. gadsimta pirmajā pusē. «Humānākā valsts pasaulē» bez žēlastības salauž un samīda visu vēstījuma varoņu — gan vienkāršu zemnieku, gan dzimtmuižnieku — dzīvi.

Tagi: Vēsturisks romāns, krievu romāni, P.Kotovs