“Cilvēka dvēseles inženiera stāsts” (Příběh inženýra lidských duší, 1977) ir daudzslāņains un sižetiski blīvs komiskas ievirzes romāns, kas izseko Kanādā dzīvojoša čehu emigranta  Danija Smiržicka dzīvesstāstam, piedzīvojumiem un dažādām cilvēciskajām saskarsmēm. Romāna sākumā Smiržickis, kurš patiesībā ir autors pats, ir amerikāņu literatūras profesors kādā Toronto koledžā. Cenzdamies saprasties ar saviem jaunajiem studentiem un čehu slepenpolicijas vajāts, Danijs brīvi klejo starp pagātni un tagadni, pieņemdams ikvienu identitāti, kuru izvēlas pats vai kuru viņam uzspiež Vēsture. Piedzīvojumiem un raibām epizodēm bagāts, komisks un literāras erudīcijas piesātināts , “Cilvēka dvēseles inženiera stāsts” pilnībā attaisno tam autora piešķirto apakšvirsrakstu “Seno dienu enterteinments par dzīvi, sievietēm, likteni, sapņošanu, strādnieku šķiru, ziņotājiem, mīlestību un nāvi”.

 

 

Josefs Škvoreckis (1924–2012) ir čehu rakstnieks un izdevējs, kurš pusi dzīves pavadījis Kanādā, uz kurieni emigrēja 1969. gadā pēc “Prāgas pavasara” apspiešanas.

 

1980. gadā Škvoreckis apbalvots ar Noištates starptautisko balvu literatūrā. Kopā ar sievu Zdenu Salivarovu viņš komunistiskā režīma laikā ilgstoši atbalstījis čehu rakstniekus-disidentus, Kanādā nodibinot izdevniecību '68 Publishers. Škvorecka daudzšķautņaino daiļradi raksturo neiecietība pret totalitārismu un apspiešanu, trimdinieka pieredze un džeza brīnums. Tas visnotaļ izpaužas arī citos viņa darbos, tostarp romānā “Lieliskā sezona”, ko arī izdos apgāds “Mansards”.

Tagi: Dzīvesstāsti, Modernie romāni un stāsti, Čehu romāns, J.Škvoreckis