Johannesam Mario Zimmelam 90

Johanness Mario Zimmels (dzimis 1924. gada 7. aprīlī Vīnē, miris 2009. gada 1. janvārī) bija austriešu rakstnieks. Dzimis ebreja un prūsietes ģimenē. Anglijā viņš apguva inženierzinātni un šajā nozarē arī strādāja līdz 2. Pasaules kara beigām, kad atklāja sevī rakstnieka talantu. Pirmais romāns „Brīnos, ka esmu tik priecīgs” tika izdots 1949. gadā, kad rakstnieks strādāja par tulku amerikāņu militārajā pārvaldē pēckara Austrijā. Paralēli viņš rakstīja literatūras apskatus un stāstiņus Vīnes presē. No 1950. gada Zimmels strādāja par reportieri.

 

     Rakstnieka daiļradi ietekmēja tas, ka vairumu viņa tēva ģimenes locekļu nogalināja holokaustā. Daudzu romānu centrā bieži vien ir pacifisma tēma, kā arī visu mūžu Zimmels bijis neatlaidīgs cīnītājs pret rasisimu. Vairāki Zimmela romāni ir daļēji autobiogrāfiski.

 

     No 36 viņa romāniem latviski ir tulkoti 16, tajā skaitā slavenais romāns "Cilvēks nav vientuļa sala", kas pirmoreiz tika izdots jau 1981. gadā. Vairāki rakstnieka romāni ir ekranizēti. Austriešu rakstnieks reizēm tiek dēvēts par vācu rakstnieku. Tas iespējams tāpēc, ka Austrija vienmēr bijusi ciešā saistībā ar Vāciju, un tāpēc, ka Zimmela vecāki bija vācieši no Hamburgas.

Ziņu sagatavoja:
Evita

Tagi: izstāde, Lizuma pagasta bibliotēka