“Simts gadi” ir piesātināts, bagātīgs, patiess un dziļi aizkustinošs romāns – plaša autobiogrāfiska dzimtas sāga, kur galvenās lomas atvēlētas četru paaudžu sievietēm, cenšoties izprast viņu likteņus, raksturus, pieņemtos lēmumus un katras varones spēka un vājuma avotus. Romāns, protams, ir arī par viņu vīriešiem – gan tiem, kas apprecēti, gan tiem, kas tikai mīlēti, un bieži vien, kā jau dzīvē, tas nav viens un tas pats. Tikpat krāšņi un izteiksmīgi kā cilvēku likteņus, autore apraksta skarbo, skaisto Norvēģijas dabu, kas vienmēr bijusi būtisks izteiksmes līdzeklis Herbjorgas Vasmu daiļradē.
H. Vasmu raksturīga spilgta iztēle un trāpīgs, emocionāli niansēts rakstības stils. Daudz asprātīgu un dzīvīgu dialogu, satraucoši notikumi un kvēlas jūtas – gan zemdegās gruzdošas, gan pavisam atklāti paustas.

 

Herbjorga Vasmu (Herbjørg Wassmo, dz. 1942) ir viena no izcilākajām mūsdienu norvēģu rakstniecēm, kura guvusi pelnītu lasītāju un kritiķu atzinību un saņēmusi arī dažādas literārās balvas. Iepriekš latviešu valodā iznākuši viņas romāni “Dinas grāmata”, “Septītā tikšanās” un citi.

Tagi: Norvēģu romāns, H.Vasmu