Līvānu novada Centrālās bibliotēkas Straumes zālē 27.aprīlī līvānieši tikās ar latgaliešu valodā rakstošu dzejnieku, valodnieku, literatūrzinātnieku, Daugavpils universitātes pasniedzēju, LTV1 raidījuma “Cytaidi latviskais” vadītāju Valentīnu Lukaševicu.

 

   Tikšanās galvenā tēma bija daudzveidīgā latgaliešu valoda, jo Latgalē bezmaz vai katrā pagastā ikdienas sarunās runā savādāk, kā veidota latgaliešu literārā valoda, kuru pagastu izruna ņemta par pamatu literārajai valodai, kurā raksta latgaliešu rakstnieki un dzejnieki. Interesants fakts no V. Lukaševica kā valodas pētnieka pieredzes – vislabāko ieskatu par valodas lietošanas īpatnībām var gūt autoostās un lauku autobusos, kur pulcējas ļaudis un nekautrējoties runā savā izloksnē.

   Lai nodemonstrētu Latvijā lietojamās valodas daudzveidību, valodnieks parādīja filmiņu ventiņu izloksnē ar subtitriem latviešu literārajā valodā. Ļoti ātri izrunātie vārdi bez galotnēm, nesaprotamie vārdi apgrūtināja runātā teksta uztveršanu.

  Valentīns Lukaševics citēja sava tēva izteicienu “Cilvēki ir vienādi un cilvēki reizē arī dažādi” attiecinot to gan uz cilvēkiem kā indivīdiem, gan uz valodu. Interesants bija viņa stāstījums par raidījuma “Cytaidi latviskais” tapšanas vēsturi, kā tiek izvēlēti raidījuma varoņi, kā notiek filmēšanas process, kā tiek izvērtētas intervijas, lai viss noritētu korekti.

  Pasākuma gaitā V. Lukaševics atbildēja uz daudziem dalībnieku jautājumiem – vai līvānieši valodas ziņā ir īsti latgalieši, kā atspoguļoti Līvānu cilvēki  raidījumā “Cytaidi latviskais” un pat tika izrunātas autortiesību lietošanas peripetijas.

Divas stundas paskrēja nemanot, runājot vienkāršā valodā par sarežģītām lietām, atstājot gaišas domas par Latgali un tās cilvēkiem – par mums pašiem! Paldies mūsu erudītajam lektoram Valentīnam Lukaševicam!

 

Ziņu sagatavoja:

Dzidra Kalvāne


Līvānu novada Centrālās bibliotēkas


Pieaugušo literatūras nodaļas vadītāja

Tagi: pasākums, tikšanās, Publiskās bibliotēkas, Līvānu novada Centrālā bibliotēka, Latgaliešu valoda, Valentīns Lukaševics