Līvānu novada Centrālajā bibliotēkā 19.aprīlī Lasītāju klubiņā viesojās Līvānu novada Turku pirts ciema pirtniece un zāļu sieva Kristīne Šišlova.

   Kristīnei groziņā bija līdzi paņēmušās dažādas pavasara zālītes, vai drīzāk nezālītes, kas izrādījās lietojamas salātos, kaltējamas tējās un citādi izmantojamas. Atraktīvi stāstot par katras zālītes derīgumu, Kristīne pagatavoja salātus no līdzi paņemtajām kosām,  gārsām, vārpatām, gaiļbiksītēm, strutenēm, mājas lakšiem, pieneņu ziediem, sīpollociņiem, usnēm, vībotnēm un pacienāja pasākuma dalībniekus. Pēc piesardzīgas pagaršošanas salāti tika draudzīgi notiesāti un atzīti par ļoti garšīgiem. Pasākuma dalībnieki uzzināja, kā no vārpatu saknēm uzcept maizi, kā lietojamas pieneņu saknes, kā no ozola zīlēm cept maizi un vārīt ievārījumu. Ozolzīļu ievārījumu varēja nogaršot ikviens gribētājs, tāpat arī kabaču ievārījumu, čili piparu ievārījumu un citas neparastas, bet garšīgas lietas, kas aug mūsu dārzos un pļavās.    

   Pasākuma otrajā daļā runājām par pirti – kas ir melnā pirts, ar ko atšķiras no baltās pirts, kāda ir pirtī iešanas secība, kādas pirtsslotas jālieto? Uzzinājām, ka bērza pirtsslota ir universāla, jo der visiem pirtī gājējiem, bet ar ozola pirtsslotu drīkst pērties enerģētiski stipri cilvēki. Mazus bērnus Kristīne per ar liepu slotiņu, tā esot vismaigākā.    Jāatzīmē, ka pasākums noritēja jautrā gaisotnē, par nopietnām lietām tika runāts ar humoru, ik pa brīdim zāli pāršalca smiekli, dalībnieki aktīvi uzdeva jautājumus un izteica savas domas.                                                        

   Tikšanās   ar Kristīni bija ļoti izzinoša un lika katram dalībniekam pārdomāt  attieksmi pret savu veselību un dabu, kas dod mums tik daudz, bet mēs savas nezināšanas un arī slinkuma dēļ nespējam pieņemt šīs dāvanas. Varbūt tomēr piecelsimies vasaras rītā agrāk, aiziesim uz pļavu, sameklēsim raspodiņu un izdzersim to rasas pilienu, kas mums dos veselību un apziņu, ka mēs rūpējamies par sevi!

Ziņu sagatavoja:

Informāciju sagatavoja Dzidra Kalvāne


 Līvānu novada Centrālās bibliotēkas Pieaugušo literatūras nodaļas vadītāja

Tagi: lasītāju klubiņš, Līvānu novada Centrālā bibliotēka, Kristīne, Šišlova