Līvānu novada Centrālajā bibliotēkā 20.janvārī plkst.16.00 Straumes zālē Lasītāju klubiņa dalībnieces tikās ar bijušo skolotāju, Līvānu vēstures zinātāju Gaidu Ziedu, lai Līvānu pilsētas jubilejas gadā uzzinātu vairāk par Līvānu vēsturi.

Interesantais Ziedas kundzes stāstījums burtiski ierāva klausītājus pagājušā gadsimta pirmajā pusē – astoņdesmit veikaliņi pa visu garo Rīgas ielu, dažādi amatnieki – drēbnieki, kalēji, audēji, kurpnieki, maizes cepēji un citi. Divas sinagogas, Latviešu biedrības nams ar savu teātri, aptiekas, sešgadīgā skola, Līvānu komercskola, pilsētas dome, kurā darbojās Gaidas Ziedas tēvs, aktīva sabiedriskā dzīve mazajā Latgales pilsētiņā. Brīnišķīgi inteliģenti skolotāji, kuri bija atbraukuši no citām Latvijas pilsētām, paklausot toreizējās valdības aicinājumam, lai veicinātu Latgales izaugsmi un līvāniešu kopējais moto “Katrs savā darbā, visi valsts darbā!”. Bija arī sāpīgas un nepatīkamas tēmas - par Līvānu nodedzināšanu, vāciešiem atkāpjoties, par ebreju šaušanu, par ebreju iedzīves izlaupīšanu. Palika neizrunāti daudzi jautājumi, piemēram, kā tika uzceltas skola un slimnīca, kā attīstījās rūpniecība Līvānos, kā tika izglābta Līvānu slimnīca no uzspridzināšanas. Lasītāju klubiņa dalībnieces šos jautājumus vēl uzdos Gaidai Ziedai un uzzinās atbildes. Mums ir jāzina  savas dzimtas vēsture, mums ir jāzina savas pilsētas vēsture, jo mēs šeit dzīvojam.

Līvānu novada Centrālās bibliotēkas Lasītāju klubiņš nodibinājās pavisam nesen – pagājušā gada 18.decembrī Ziemassvētku vakarēšanā. Mūsu iecerēs ir tikties reizi mēnesī, mēneša pēdējā trešdienā, uz katru tikšanos uzaicināt interesantu sarunu biedru, kas dzīvo Līvānos, vai ir dzīvojis un mācījies Līvānos.

 Laipni lūdzam mūsu klubiņā!

Ziņu sagatavoja:

Dzidra Kalvāne


Līvānu novada Centrālās bibliotēkas


Pieaugušo literatūras nodaļas vadītāja


 

Tagi: Lasītāju klubs, Gaida Zieda