2015. gadā Valsts Kultūrkapitāla fonds ir atbalstījis divus Līvānu novada Centrālās bibliotēkas iesniegtos projektus.

    Līvānu novada Centrālajā bibliotēkā Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītā projekta „Tikšanās ar personību” ietvaros 15.maijā viesojās populārā rakstniece, Trīs Zvaigzņu ordeņa virsniece Nora Ikstena ar dzīvesbiedru, gruzīnu literātu Levanu Beridzi, bet Dzejas dienās  17.septembrī savu dzeju lasīja dzejnieks, dramaturgs, kritiķis un Latvijas Rakstnieku savienības “Literārās akadēmijas” dzejas meistardarbnīcas vadītājs Ronalds Briedis.

   Rakstniece Nora Ikstena prezentēja savu grāmatu „Dievmātes draudzene”, kas stāsta par Gruzijā piedzīvoto un pārdzīvoto, par Gruzijas ļaudīm un paradumiem, ataino šīs skaistās valsts dabu, vēsturi un arhitektūru. Nopietni tika pārrunāti jautājumi par to, kas mūs - latviešus tik ļoti pievelk gruzīnu kultūrā, kas, neskatoties uz atšķirīgajām mentalitātēm, saista gruzīnus ar baltiešiem. Savukārt uz jautājumu par gruzīnu tautas neviennozīmīgo attieksmi pret Staļinu kā personību, atbildēja Levans Beridze. Viņa skaidrojums par šo sociālo fenomenu bija ļoti interesants, balstīts uz vēstures un cilvēku psiholoģijas izpratni. Levans Beridze ir vācu valodā rakstošs gruzīnu rakstnieks, latviski ir pārtulkota viņa grāmata „Fora”, kas stāsta par traģiskajiem 90.gadu notikumiem Gruzijā.

   Stāsts par „Ulubeles pasaku” tapšanu pasākuma apmeklētājus atgrieza Latvijā, Ikšķilē, kur dzīvo Nora Ikstena, kur ir viņas Ulubele – „laimīgā zeme” un lika visiem aizdomāties par savu Ulubeli, vai mums tā ir, kur tā ir, vai tā ir atrasta un novērtēta.

  Pasākuma izskaņā rakstnieki pastāstīja par savām nākotnes iecerēm, topošajām grāmatām.

    Saulainā septembra dienā skvērā pie bibliotēkas noritēja Līvānu novada vidusskolu skolēnu tikšanās ar dzejnieku Ronaldu Briedi un viņa dzeju. Dzejnieka aprakstošajās, prozai līdzīgajās dzejas rindās slēpās asprātīga ironija un savs paradoksāls dzīves realitātes redzējums.  Dzejas lasījumu pārtraukumos dzejnieks atbildēja uz jautājumiem par dzejas meistardarbnīcas darbību, par dzejas grāmatu māksliniecisko noformēšanu, par vampīru literatūras rašanās vēsturi, par to, vai nemirstība ir sods vai dāvana.

   Pasākuma nobeigumā dalībnieki uzzināja, ka drīzumā varam gaidīt Ronalda Brieža nākamo dzejoļu krājumu “Zāles pret nemirstību”.

    Tikšanās ar autoriem popularizē latviešu oriģinālliteratūru, rada interesi par latviešu rakstniekiem un dzejniekiem, veicina literāro darbu dziļāku izpratni lasītāju.

 

 

 

 

Ziņu sagatavoja:

 Dzidra Kalvāne,


Līvānu novada Centrālās bibliotēkas


Pieaugušo literatūras nodaļas vadītāja

Tagi: Dzejas dienas, Nora Ikstena, Levans Beridze, Ronalds Briedis