28. maijā Līvānu novada Centrālās bibliotēkas un filiālbibliotēku darbinieki devās uz Jersikas pagastu, lai piedalītos sezonas noslēguma seminārā

Mūsu mērķis bija ne tikai apmeklēt un  novērtēt  paveikto Rīta un Jersikas bibliotēkās, bet arī iepazīties  ar Jersikas pagastu, tā vēsturi, interesantākajiem kultūrvēstures objektiem.

Pirmajā pieturas punktā pie Jersikas  pagasta pārvaldes semināra dalībniekus  sagaidījaJersikas pagasta pārvaldes vadītāja Anita Lietauniece un Rīta bibliotēkas vadītāja Vera Pabērze. Mājīgās Rīta bibliotēkas saimniece Vera ir rūpīgi izpētījusi savas bibliotēkas vēsturi,  tāpēc ar lepnumu varēja paziņot, ka oktobrī bibliotēka svinēs apaļu jubileju. Arī pati bibliotēkas vadītāja šogad ir  darba jubilāre, jo  24. jūnijā paiet tieši 30 gadi, kopš uzsāktas darba gaitas Rīta bibliotēkā. Apsveicam kolēģi, vēlot izturību un dzīvesprieku! Rīta bibliotēkā mūs iepriecināja jauki iekārtotais bērnu stūrītis, pārdomātais izstāžu darbs, ļoti labā sadarbība ar pagasta pārvaldi. Ar interesi klausījāmies Jersikas pagasta pārvaldes priekšsēdētāja Lietaunieces kundzes stāstījumā par Jersikas pagastu, tā attīstības perspektīvām. Pārvaldes priekšsēdētāja bija mūsu gids nelielajā pastaigā pa pārvaldes ēku. Mēs bijām jaunās trenažieru zāles vieni no pirmajiem apmeklētājiem. Pie tējas tases ,runājot par bibliotēkas darba problēmām, secinājām, ka bibliotekāra amats ir aicinājums,  tie kas izvēlas šo profesiju, strādā ilgus gadus.

Nākošais pieturas punkts bija Jersikas Jēzus Kristus Apskaidrošanas  baznīca, kas atrodas Daugavpils šosejas malā un ir  tūristu iecienīts apskates objekts.  Mūsu uzmanību piesaistīja ne tikai baznīca, bet arī  baznīcas teritoriju ierobežojošais  savdabīgais  žogs,  kompleksa guļbaļķu celtnes – vārti, aka , zvanu tornis. Baznīca tautā tiek    dēvēta arī par „Dzelzs baznīcu”, „Ceļojošo baznīcu.” Kāpēc šādi nosaukums, kāpēc tā ir tik īpaša,  kāpēc tā atrodas Jersikā- par to mums ekskursijas laikā  pastāstīja šī arhitektūras pieminekļa gide, kas ir arī  Jersikas pareizticīgo baznīcas draudze locekle.

Jersikas pagasta Gosporos Jersikas bibliotēkā saimnieko Inta Meļihova, kura bibliotekāra darbā aizvada pirmo gadu. Šķiet, ka Inta ir  ļoti labi iejutusies  Līvānu novada bibliotēku darbinieku saimē. Viņa dalījās iespaidos par bibliotekāra  profesijas plusiem un mīnusiem. Godīgi sakot- plusu bija daudz, mīnusus tikpat kā  nedzirdējām. Savas darbības laikā bibliotēkas vadītāja ar  izdomu un radošo garu ir izveidojusi maksimāli ērti lietojamu bibliotēku. Piektdienās Inta darbojas ārējā apkalpošanas punktā Jersikas pamatskolā, kuru skatījām brauciena beigu daļā.

Gosporos atrodas  Sv. Marijas Magdalēnas (Madaliņas) Romas katoļu baznīca. Apjomā nelielais dievnams būvēts 1821. gadā romāņu stilā no laukakmeņiem senas kapsētas vietā.  Mūsu pavadone šeit  bija draudzes locekle Jolanta Bērziņa. Viņa pastāstīja par. dievnamā veiktajiem atjaunošanas darbi, kas ilga vairāku gadu garumā. Grūti iedomāties, ka vēl pirms vairāk kā desmit gadiem baznīcas griesti un sienas bija tik sliktā stāvoklī, ka pat draudēja apmeklētāju drošību. Pateicoties ziedotājiem,   dievnamam ielikti jauni logi, ierīkota siltinātā grīda un apkures sistēma, ievilkts ūdensvads un kanalizācija un izveidotas labierīcības, kā arī apzaļumota un labiekārtota baznīcas apkārtējā teritorija.  Protams, ka nogājām lejā pie Svētavota, kam piedēvē dziednieciskas īpašības.

Mūsu maršrutā bija iekļauta arī Jersikas dzelzceļa stacija apskate. Kā stāstīja Inta Meļihova, kas savu stāstījumu bija sagatavojusi, izmantojot savas bibliotēkas novadpētniecības materiālus, Jersikas dzelzceļa stacijas pasažieru ēka ir viena no nedaudzajām Rīgas- Daugavpils dzelzceļa līnijas oriģinālajām tipveida stacijas ēkām, kas saglabājusies no pat 1861. gada.

Interesanta bija domu apmaiņa par redzēto, pārdomas par padarīto semināra noslēguma daļā romantiskajā atpūtas vietā „Avotiņš” pie Daugavas.

Ziņu sagatavoja:

Elga Sēnala,


LNCB direktores vietniece