Ar moto „Dzeja nepadodies! ” no 8. septembra Līvānu novada Centrālajā bibliotēkā risinājās Dzejas dienas-2011.

.

Dzejas dienu pasākumi noslēdzās 30. septembra  vēlā pēcpusdienā LNCB „Straumes” zālē  ar intīmu Austras Skujiņas  dzejas vakaru ”Krīt manā pavasarī  sarma…” Austras Skujiņas daiļrades  cienītāji  pulcējās vienkopus, lai iedziļinātos latviešu 20. gadsimta 20.- 30. gadu jaunromantiķes lirikā, ieklausītos dziesmās ar dzejnieces vārdiem, kā arī saprastu, kāpēc viņas dzejas pasaule ir kā labirints, no kura  ļoti bieži nevar atrast izeju.

Pasākumu vadīja LNCB  lietotāju apkalpošanas nodaļas vadītāja Dzidra Kalvāne. Viņa uzsvēra, ka dzejnieces dzīve allaž piesaistījusi publikas interesi, pat ziņkāri, uzjundījusi kaislības ap savu neparasto romantisko personību , kuru var  mēģināt saprast lasot viņas dzeju. Skujiņas dzīves princips- nekautrēties  no savām  emocijām un droši  paust savus uzskatus par dzīvi. Viņas dzejai raksturīgs traģisks pasaules skatījums. Dzejā izpaužas Austras alkas pēc romantiskā ideāla, kuru nekādi dzejniecei neizdodas atrast reālajā dzīvē, kas  ir tik ļoti disharmoniska.

Kāpēc Skujiņa dzeja bija tik populāra? Vai viņas dzeja bija  novatoriska? Un galu galā- vai viņa bija spilgts talants? Tie bija jautājumi, uz kuriem atbildes meklēja pasākuma dalībnieki.

Secinājums bija viens- katrs drīkst izvēlēties, vai nu  jūsmot par dzejnieces īso, traģisko mūžu, vai arī paraudzīties uz Skujiņas dzīvi ar vēsu prātu, nemēģinot katru dzejnieces dzīves neveiksmi attaisnot ar to, ka viņa taču bija dzejniece. Daži jautājumi palika bez atbildes, jo atbildi zina tikai pati dzejniece-kāpēc viņa izdarīja pašnāvību, vai tiešām  par iemeslu bija nelaimīga mīlestība, drauga nodevība?

Austras Skujiņas dzeju  lasīja Līvānu 1. Vidusskolas skolniece Sintija  Lukjanska, bet dziesmas ar dzejnieces vārdiem  dziedāja  mūziķis Linards Eriņš. Abu jauniešu uzstāšanās pasākumu padarīja ļoti emocionālu. Apmeklētāji varēja iepazīties arī  ar ekspresizstādi, kurā bija eksponēti dzejnieces literārie darbi, kā arī literatūra par viņu

Paldies pasākuma apmeklētājiem, dalībniekiem!

 

 

Ziņu sagatavoja:
Elga Sēnala,
LNCB direktores vietniece