Romānā “Šie mirkļi” Herbjorga Vasmu ļauj lasītājam ielūkoties savā dzīvesstāstā no agras jaunības līdz laikam, kad viņa jau bija atzīta un populāra rakstniece. Autore atklāj, cik svārstīga bijusi viņas pašapziņa, cik nerimtīgi viņai nācies cīnīties pašai ar sevi un cik kvēli bijuši viņas radošie sapņi un vēlme par kaut ko kļūt.
Vienlaikus šis romāns ir arī saistošs vēstījums par nesenu pagātni, par izglītību un ģimenes dzīvi Norvēģijā pārmaiņu laikā. Tas atklāj autores ilgas pēc mīlestības, kurai viņa pati netic, nodevību, atvērtību, ar kādu viņa ļāvās apkārtējai pasaulei, un nesalaužamu spītību.

Šajā romānā lasītājs sastopas ar plašo un skaudro Ziemeļnorvēģijas ainavu un stāstnieci, kura dāsni dalās ar pārdzīvoto, ir iejūtīga, bet spēj būt arī pašironiska, īpaši brīžos, kad klājas pavisam grūti. Lasītājs pamazām iepazīst sievieti, kura pārvar nedrošību, lauž iesīkstējušus tabu un galu galā atrod pati savu ceļu.

Herbjorga Vasmu (Herbjørg Wassmo, dz. 1942) ir viena no izcilākajām un zināmākajām mūsdienu norvēģu rakstniecēm. Viņa iemantojusi lasītāju mīlestību un kritiķu atzinību un saņēmusi arī vairākas literārās balvas, tostarp Ziemeļvalstu Ministru padomes balvu.
Latviešu valodā izdoti vairāki viņas romāni.

No norvēģu valodas tulkojusi Raita Kozlovska.


Herbjorga Vasmu uzrakstījusi drosmīgu un kaislīgu romānu. Viņa par savu dzīvi pastāstījusi kā rakstniece, kā sieviete un kā cilvēks.

Lieliski uzrakstīts un ļoti godīgs romāns. Teksta rindiņas dzied, un lakoniski apraksti rauj stāstījumu uz priekšu, neļaujot lasītājam apstāties.

Jūtīgums nav kaut kas ārišķīgs, ko rakstniece cenšas uzspiest sev vai savam romānam, tas drīzāk ir kā dzinējs, iekšā dusošs spēks, kas labi pārdomātus teikumus pārvērš par izcili uzrakstītiem teikumiem. Romāna rindiņas mājojušas Herbjorgas Vasmu prātā un sirdī vēl ilgi pirms nokļūšanas uz papīra... Vasmu mūs nemāca. Dzīve netiek vērtēta vai izskaidrota, bet gan izstāstīta. Un romāns “Šie mirkļi” ir Herbjorgas Vasmu stāstnieces talanta apliecinājums.

Herbjorgas Vasmu autobiogrāfiskais romāns ir spilgts un piesātināts stāsts par bēgšanu no skumjām un par spēju pašai veidot savu dzīvi un karjeru.

Ja vien tas ir iespējams, romānā “Šie mirkļi” Herbjorga Vasmu ir pārspējusi pati sevi, un otru tik elegantu kāda personiskās dzīves aprakstu neatrast.

Tagi: bibliotēka