Arvien jauni tehnoloģiski sasniegumi, augstas kvalitātes ātrdarbīgu elektronisko sakaru tīklu straujā attīstība, mobilo ierīču ekspansija, cilvēku dzīves stila un paradumu maiņa digitālā laikmeta izaicinājumu ietekmē, sabiedrības novecošana un vēl daudzi citi pārmaiņu pārmaiņu procesi pasaulē izraisījuši ievērojamas izmaiņas bibliotēku darbā.

Aktuālākas kā jebkad agrāk bibliotēkās kļuvušas prasmes, kā vadīt pārmaiņas, attīstīt jaunas idejas un ieviest inovācijas — jaunus bibliotēku pakalpojumus un darbības modeļus.
Šī brīža pārmaiņas bibliotēkās ir aizraujošas un sabiedrību iedvesmojošas. Tēlaini izsakoties, bibliotēkas no grāmatu kūniņām pārvēršas spilgtos un krāsainos taureņos, kas dodas plašajā pasaulē, piesaistot ikviena uzmanību. No materiālu krātuvēm un vietas individuālām studijām bibliotēkas pārtapušas par sociālo un kultūras aktivitāšu centriem. Bibliotekārs no krājumu pārvaldītāja kļūst par aktīvu satura veidotāju, sabiedrisku pasākumu režisoru un organizatoru. Par neatņemamu bibliotēkas daļu kļuvusi skatuve, telpas pasākumiem, izstāžu zāles, kafejnīcas. Bibliotēku jaunais moto: “Mazāk grāmatu, vairāk — dzīves!”.
 
Dažas pārmaiņas bibliotēkās ir pārdrošas un prasa pārvērtēt mūsu līdzšinējos priekšstatus par lietu kārtību. Piemēram, bibliotēkas bez grāmatām (bookless library), kurās grāmatu plauktus pilnībā aizstājušas tehnoloģiju darbstacijas, vai ‘atvērtās bibliotēkas’ (open library), kurās ir gan grāmatas, gan lasītāji, bet nav — bibliotekāru. Salsas kursi, Argentīnas tango, suņi un dzimšanas dienas svinības bibliotēkā. Bibliotēkas katalogs parkā un pludmalē. Bibliotēka — lasītāja kabatā. Bibliotēka — darbavieta ikvienam. Grāmatas, kas pieejamas lasītājiem 24/7 režīmā — pat tās, kuru nemaz nav jūsu bibliotēkā!

I

Izdevums “Inovācijas bibliotēkās” Ziņu sagatavoja:
Marlēna Krasovska

Tagi: bibliotēka, Inovācijas