Divas filmas dod ieskatu cittautu kultūras dzīvē, atspoguļo integrācijas pozitīvos piemērus un cittautiešu pienesumu Latvijai.

2012.gada 12. aprīlī Laikmetīgās mākslas centrs uzsāka Eiropas Trešo valstu valstspiederīgo integrācijas fonda projekta „Saredzēt! Sadzirdēt! Saprast! Rīkoties!” (SSSR) projekta realizāciju.
Projekta ietvaros tika radīta dokumentālā filma "Tuvu prom savā vietā". Filma stāsta par vienu Latvijā integrējošos ģimeni, kas ieradusies no Krievijas pirms četriem gadiem. Ģimenes locekļi, nezaudējot krievisko identitāti, iekļaujas Latvijas darba un kultūras dzīvē. Filmas scenārijs tika veidots tā, lai skatītājs kopā ar filmas varoņiem soli pa solim izstaigātu viņu agrīnās ierašanās ceļus, atcerētos un analizētu kļūdas. Aicināti esiet to noskatīties bibliotēkā.

 

Pateicoties lielajai skatītāju interesei, Andra Gaujas dokumentālo filmu "3000 km līdz Apsolītajai Zemei" būs iespēja noskatīties ikvienam interesentam tagad publiskajās bibliotēkās.

Filma stāsta par ebrejiem šodienas Latvijā, galveno uzmanību veltot jūdu tradīcijām un to dzīvotspējai. Filmas režisors Andris Gauja uzskata, ka sabiedrībai ir samocīts priekšstats par ebrejiem – dominē vai nu pārspīlēti toleranti vai arī tendenciozi un antisemītiski orientēti vēstījumi. Šis ir mēģinājums Latvijas ebrejus parādīt tādus, kādi viņi ir, mēģinot saprast, kāda ir tradīciju loma un īpatnības šodienas Latvijā.

54 minūtes garā filma ir uzņemta gan Latvijā, gan arī Izraēlā, kur tika filmēti savulaik uz Izraēlu emigrējušie ebreji, kā arī latvieši, kas vēlas mainīt savu tautību un kļūt par ebrejiem. Filmā parādās gan ortodoksālie ebreji, kuri cenšas strikti ievērot jūdu tradīcijas, gan arī skeptiķi, kas uzskata, ka jūdaisms un ebreju tradīcijas sevi ir izsmēlušas.          Filmas režisors, scenārija autors un producents ir Andris Gauja, operatori Raits Valters, Zigurds Eicēns un Aigars Sērmukšs, montāžas režisors – Raimonds Špakovskis.

Tagi: ebreji, filma, Integrācija, krievi