Launkalnes bibliotēka ceļ saulītē pagasta amatnieka prasmi

Launkalnes pagasta bibliotēkā šonedēļ atklāta klūgu pinumu izstāde. To autors ir launkalnietis Inesis Bruņinieks, kura darbi jau atrodas daudzās pagasta ļaužu mājās.

"Esmu viņa darbu fane. Man mājās jau ir kādi 20 Ineša pīti grozi," saka launkalniete Zanda Rasimesa, atnākusi apskatīt, ko jaunu pinējs piedāvā šajā izstādē.

 Gandrīz visiem I. Bruņinieka darbiem ir praktisks pielietojums. No kārklu klūgām darināto pinumu vidū izstādē ir maizes kastes, piknika grozs, gāzes balona apvalks, dažādu izmēru un formu veļas grozi, apaļas vai ovālas paplātes, dekoratīvi malkas grozi, tortes kārba, pie sienas karināms sīpolu un ķiploku grozs un citi saimniecībā izmantojami priekšmeti.

 To, kā darināt lielāko daļu no izstādē redzamajiem 23 darbiem, izdomājis pats autors, un tikai dažiem pinumiem ideju aizguvis no kolēģiem. Amatnieks visvairāk nopūlējās ar piknika grozu ar atveramu vāku un sirds formas veļas grozu, jo bijis grūti izlocīt klūgas darbu formas dēļ. Piemēram, piknika grozu viņš pina trīs dienas.

 Launkalnieši iecienījuši I. Bruņinieka darbus, lai apdāvinātu draugus un radus. Z. Rasimesa zina stāstīt, ka daudzi pagasta iedzīvotāji dāvina saviem bērniem amatnieka pītās veļas kastes, viņiem uzsākot pastāvīgu dzīvi. Viņa pati iecienījusi amatnieka pītos grozus.

 "Kad cenas vēl bija lētākas, daudz pasūtīju pie viņa darbus kaut vai sirdij. Man, piemēram, ir grozs, kurā lasīt pļavu ziedus, kur uzglabāt sīpolus, ielikt mandarīnus un vēl citi. Grozi noder saimniecībā un labi izskatās virtuvē, ja saskan ar tās dizainu," saka Z. Rasimesa.

 Kaut arī tirgos ir plaša pinumu izvēle, I. Bruņinieka darbi viņai patīk ar savu pamatīgumu un rūpīgo darbu.

 "Kad pinu ko jaunu, skatos, lai darbam būtu praktisks pielietojums un lai tas arī izskatītos skaisti, kā dekors," saka I. Bruņinieks. Pieredzi viņš papildinājis, četrus gadus strādājot firmā "Pinumu pasaule". No turienes launkalnietis aizgāja pērn pavasarī un tagad ir pašnodarbinātais.

 Parādīt jaunākos darbus izstādē I. Bruņinieku uzaicināja Launkalnes pagasta bibliotēkas vadītāja Inese Pēča. "Smiltenē ziemas gadatirgū ieraudzīju, cik grandiozi un skaisti ir Ineša darbi un nolēmu, ka tie jāredz arī mūsu pagasta cilvēkiem," saka bibliotekāre.

Nākamo bibliotēkā viņa iecerējusi fotogrāfiju izstādi par ziemas dabu. Pinumu izstāde tur apskatāma līdz 19. janvārim.

Ziņu sagatavoja:
Sandra Pētersone 07.01.2009.