2018. gada 20. jūnijā plkst. 17.30 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 1. stāva ātrijā tiks atklāta izstāde "Mans tautastērps" un tai veltīta grāmata. Pasākumu rīko LNB un biedrība "Mans tautastērps". Ieeja bez maksas.


"Mans tautastērps" ir brīvprātīgā darba projekts, kurš aizsākās 2015. gada rudenī ar mērķi izveidot gada kalendāru ar 12 tautastērpu stāstiem un fotogrāfijām, bet šobrīd stāstu ir jau desmit reizes vairāk. Projekta moto – paša radīts vai mantots, bet mans tautastērps.


Ieceres radošā komanda – Ilze Strēle, Ginta Zaumane un Dace Sadaka apkopo mūsdienu latvju sievu, vīru un ģimeņu stāstus par viņu īpašajiem tērpiem. Tie ir stāsti, kurus atklāj paši tautastērpu īpašnieki – par savām sajūtām, par savu dzimtu, par satiktajiem meistariem, par sev svarīgo. Šie stāsti tiek iemūžināti fotogrāfijās, papildināti ar dzejas rindām un miniatūriem izšuvumiem, kuri akcentē īpašo projekta simbolu – ziedu vainadziņu.


Kopš pirmās izstādes "Mans tautastērps" atklāšanas 2017. gada 1. aprīlī pagājis vairāk nekā gads – izstādes apjoms ir krietni audzis un tā viesojusies 13 dažādās Latvijas pilsētās un ciematos, radot latviskuma daudzināšanas svētkus un tautastērpu parādes mirkļus katrā izstādes atklāšanas reizē. Izstāžu cikls tupināsies līdz 2018. gada beigām, aptverot vēl 12 Latvijas pilsētas.


Ir izveidota grāmata un tajā ikviens varēs iepazīt latviešu tautastērpu nēsātājam svarīgo – mantoto, paša radīto vai no jauna izdomāto. Tā ir grāmata, kurā apkopots materiāls par Latvijas simtgades laikā sastopamajiem tērpiem – gan precīzām kopijām, gan stilizētiem tautastērpiem, gan raksturtērpiem. Tā ir vērtība, kurā smelties iedvesmu šodienai un nākotnei.


Īpaša vieta šajā projektā ir dabas velšu vainadziņam – to liek galvā ikvienai meitai un ikvienai sievai kā Latvijas dabas krāšņuma zīmi visos gadalaikos, simboliski kronējot šīs stiprās latvietes ar dabas spēku pateicībā par latviskā turēšanu godā un tālāknodošanu nākamajām paaudzēm.


Izstāde apskatāma M stāvā līdz 31. jūlijam LNB DARBA LAIKĀ. Ieeja bez maksas.


Biedrība "Mans tautastērps" sociālajos tīklos  - https://www.facebook.com/tautasterps
 
Pasākumā iespējama filmēšana un fotografēšana. Šie materiāli var tikt ievietoti sociālajos tīklos un citās publiskās tīmekļa vietnēs. Ja pret to iebilstat, lūdzam informēt pirms pasākuma.
 
Papildu informācija:

Ginta Zaumane

Biedrības "Mans tautastērps" valdes locekle

Tālr.: 29175271

E-pasts: manstautasterps@gmail.com

www.manstautasterps.lv