Otrdien, 22. maijā, plkst. 16.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ātrijā un I izstāžu zālē Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros tiks atklāta izstāde "Valsts pirms valsts. Atbrīvošanās gadsimts 1817–1918".

Tā stāsta par simts gadiem pirms valsts dibināšanas, kas pilnībā pārveidoja Latvijas sabiedrību un ļāva dzimt modernai politiskai nācijai. Izstāde būs apskatāma līdz 19. augustam. Ieeja bez maksas.


Latvijas valsti izveidoja sabiedrība, kas strauju izaugsmi piedzīvoja 19. gadsimtā. Tas bija dinamisks atklājumiem un pārmaiņām bagāts laiks Latvijā un Eiropā. Politiskās, sociālās un tehnoloģiskās revolūcijas satricināja kontinentu, bet latviešiem šis gadsimts nesa brīvību, izglītību un labklājību, sevis apzināšanos, jaunu vērtību atzīšanu un kopīgu cīņu par tām. Tas bija laiks, kad kalps izauga un izglītojās par valstsvīru.


Izstādes "Valsts pirms valsts. Atbrīvošanās gadsimts 1817–1918" kuratori ir Dr.hist. Jānis Šiliņš, Dr.hist. Mārtiņš Mintaurs, Dr.hist. Vija Daukšte, bet par atjautīgu scenogrāfiju rūpējušies Krista un Reinis Dzudzilo. Izstādē apskatāmi daudzveidīgi artefakti no LNB krājuma, kuru nozīmi un vēstījumu paspilgtina arī telpas iekārtojums.


Eksponātu vidū apskatāms, piemēram, 1880. gadā izdots skolu atlants, kurā pirmo reizi ievietota karte ar vietvārdu "Latvija" un jaunlatvieša Krišjāņa Barona 1859. gadā sastādītais darbs "Mūsu tēvzemes aprakstīšana un daži pielikumi īsumā saņemti", kas bija pirmā ģeogrāfijas grāmata latviešu valodā. Kā eksponāts, simbolizējot latviešu tautas tiesības laikā, kad jaunlatvietis Krišjānis Valdemārs izveidoja Baltijas jūras izsmelšanas biedrību (1848), izvietots arī Baltijas jūras ūdens. Savukārt Latvijas zemes krāsa kā saistviela izmantota arī scenogrāfijā. Lai atainotu, kā simts gadu laikā kalps kļūst par valstsvīru, izstādes iekārtojumā izmantoti arī arhitektūras elementi – 19. gadsimta Kurzemes sētas un 20. gadsimta īres dzīvokļa durvju ailas.


IZSTĀDES DARBA LAIKI
23. V – 30. VI

P.–Pk. 9.00–20.00

S., Sv. 10.00–17.00


1. VII – 19. VIII

O., C. 9.00-17.00

T., Pk. 12.00-20.00

S. 10.00-17.00

P., Sv. Slēgts


Šogad LNB sabiedrībai piedāvās plašu norišu programmu par Latvijas valstiskuma veidošanos, rīkojot gan izstādes, gan starptautiskas konferences. Aktualitātēm aicinām sekot līdzi mājaslapā www.lnb.lv.

 
Informāciju sagatavoja:

Augusts Zilberts

Sabiedrisko attiecību vadītājs

Latvijas Nacionālā bibliotēka

Tālr.: +371 26472501

E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv

Tagi: Izstādes, Latvijas vēsture