Ceturtdien, 16.oktobrī, Gaismas pilī (Mūkusalas ielā 3, 1.stāvā) Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros plkst.16.00 notiks Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstādes “Mana, tava, mūsu Rīga pirms 100 gadiem” atklāšana.

Pasākumā piedalīsies LNB direktors Andris Vilks, izstādes koncepcijas autors Deniss Hanovs, rakstniece un dramaturģe Inga Ābele, kā arī nodibinājuma “Rīga 2014”, Frīdriha Eberta fonda, “Live Riga” un LNB pārstāvji.

Attēlā redzam grāmatiņu brūnos vākos – tā saukto "Baltijas jaunatnes kalendāru 1914. gadam" – vizuāli tas pat nedaudz atgādina mūsdienās tik populāro Moleskine blociņu. Tā īpašnieces vācu izcelsmes vidusšķiras meitenes E. Urdevičas (Urdewitsch) vārdu mēs visticamāk nekad neuzzināsim, tāpat kā neuzzināsim viņas acu krāsu, balss tembru vai mīļāko dzīvnieku. Taču lakoniskais ieraksts 19. gs. "Moleskine" blociņa 78. lappusē "Vācija pieteica karu Krievijai" iezīmē gan viņas pašas bērnības beigas, gan arī beigas 19. gadsimta Rīgai.

Izstāde būs mēģinājums ielūkoties dinamiskajā, daudzveidīgajā, etniski un kultūras ziņā tik raibajā pilsētas dzīvē līdz 1914. gadam, kad Eiropā sākās Pirmais pasaules karš. 19. gs. Rīgas stāsta noslēgums – cenzūra, skaļš un asiņains, bēgļu ceļiem piepildīts klusuma periods, kad metropole pie Daugavas krastiem sastingusi nāves bailēs un rīdzinieku sāpēs.

Izstādes stāsts nav hronoloģisks – tas sākas ar brīdi, kad tika nojaukti viduslaiku nocietinājumi un Rīga sāka strauji augt un attīstīties. Izstādē piedāvātas piecas tematiskās jomas, kas veido Rīgas vaibstus pirms Pirmā pasaules kara: “Pilsēta aug”, “Rīdzinieki ir tik dažādi”, “Rīdzinieki piedalās politikā”, “Rīgai 700”, “Rīgas spožums un ēnas”.

Izstādes eksponāti ir 19. gadsimta un 20. gadsimta sākuma drukātās liecības par rīdzinieku dzīvi laikmetā, kas beidzās pirms simts gadiem. Vairums no tām ir LNB krājuma daļa.

Izstāde izvietota divās LNB izstāžu zālēs: pirmā veltīta piecām minētajām nodaļām un hronoloģiskajai joslai (notikumi Rīgā un Eiropā no 1850. līdz 1914. gadam). Otrajā atsevišķs nostūris veltīts Arveda Švābes poēmai “Pilsēta: Gūstekņa dziesma” ar iespēju klausīties tās fragmentus, bet izstādes satura emocionālajai kulminācijai – 1914. gada skolnieces E. Urdevičas kalendāram / plānotājam – veltīta instalācija ar kalendāra reprodukcijām un iespēju klausīties un lasīt E. Urdevičai veltītu eseju, ko tieši šīs izstādes vajadzībām radījusi rakstniece Inga Ābele.

Izstāde tapusi ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas, nodibinājuma Rīga 2014, Frīdriha Eberta fonda, Live Rīga un Arctic Paper atbalstu.

Izstāde apskatāma Latvijas Nacionālajā bibliotēkā līdz 2014. gada 30. novembrim.

Papildu informācijai:


Marta Dziļuma
Projektu vadītāja
Pakalpojumu departaments
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tālr.: 00371 26683038

Signe Valtiņa
Komunikācijas un mārketinga nodaļas vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tālr.: 00371 29735732

Tagi: Izstādes, Rīga