Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bibliotēku attīstības institūta (BAI) Bibliotēku konsultatīvajā centrā saņemts dāvinājums. Apgādā "Zvaigzne ABC" izdotā grāmata "Mans Ziedonis".

Grāmatas atvēršanas svētki notika 8. maijā Rīgas Latviešu biedrības nama Baltajā zālē un pasākuma laikā grāmatas dāvinājumu Latvijas publiskajām bibliotēkām simboliski saņēma Kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende.

 

Grāmatas 800 eksemplāri ir atvesti uz LNB BAI Bibliotēku konsultatīvo centru Rīgā, Tērbatas ielā 75 – 305. telpā, kur reģionu galvenās bibliotēkas tās var saņemt visām savām pašvaldību publiskajām bibliotēkām.

 

Par grāmatu

 

Grāmatas "Mans Ziedonis" pirmsākumos bija paša Imanta Ziedoņa iecere – šādu dāvanu no draugiem un domubiedriem viņš vēlējās saņemt savā 80. dzimšanas dienā. Dzejnieks pats uzrunāja dzejnieci Liju Brīdaku ar lūgumu būt par krājuma sakārtotāju, pats izvēlējās arī rakstu autorus.

 

Kamēr grāmata "Mans Ziedonis" vēl bija tapšanas stadijā, notika tas, ko sirds un prāts nepieļāva, – ka Dzejnieks varētu nesagaidīt paša iecerēto dāvanu dzīves lielajā jubilejā. Imants aizsteidzās mūžības lokos, kad rakstu krājums bija vēl pusceļā pie viņa un pie lasītājiem.

 

Autori un izdevniecības darbinieki nolēma: ja notikusi Likteņa griba, lai notiek arī  Dzejnieka griba. Tika izlemts saglabāt Imanta piemiņai tieši tos vārdus, kurus draugi  vēlējās rakstīt, viņam vēl dzīvam esot.  Gandrīz visi raksti tapuši šī gada janvārī un februāra pirmajā pusē, tāpēc krājuma kopnoskaņa atgādina sarunu ar dzīvu cilvēku, un tas piešķir  saturam gaišu noskaņu. Un patiesībā taču arī Ziedonis joprojām runā ar mums – caur saviem sacerējumiem, darbiem, idejām. Runā dzīvi – tāpat kā runājis vienmēr.

 

Grāmatas  autoru vidū ir tik dažādas Latvijas kultūras personības kā dzejnieces Māra Zālīte un Olga Lisovska, mācītājs Juris Rubenis un akadēmiķis Jānis Stradiņš, komponisti Imants Kalniņš un Kārlis Lācis, mūziķi Vestards Šimkus un Renārs Kaupers, mākslinieki Džemma Skulme un Uldis Zemzaris, bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga un uzņēmēja Binnija Ārberga, un vēl vairāki desmiti citu. Autoru daudzpusīgais skatījums gan niansēti atklāj Imanta Ziedoņa personību, gan paver plašu Latvijas vēstures un kultūras ainu no 20. gadsimta 60. gadiem līdz pat mūsdienām. Atmiņas par dzejnieku kļūst it kā par daudzstāvu nama logiem, kuros spoguļojas viena un tā pati “lielā vakara saule”, bet katrā ar citu krāsu, citu uzzibsnījumu.

Ziņu sagatavoja:
Solvita Ozola
Latvijas Nacionālās bibliotēkas
Bibliotēku attīstības institūta
Bibliotēku konsultatīvā centra galvenā bibliotekāre
Tālr.: 67969121

Tagi: Dāvinājumi, Imants Ziedonis