2013. gada 2. martā plkst. 12.00 – 14.00 "Latvijas Grāmatu izstādes 2013" ietvaros Ķīpsalas izstāžu zālē Rīgā notiks "Bērnu un jauniešu žūrijas" Lielo lasīšanas svētku noslēgums.

Apkopotie rezultāti liecina, ka šogad "Bērnu un jauniešu žūrijā" ir piedalījies rekordliels dalībnieku skaits visas programmas pastāvēšanas laikā – 2012. gadā jauno grāmatu vērtēšanā iesaistījās 17 tūkstoši lasītāju Latvijā un latviešu diasporas centros pasaulē, ienesot prieku un rosīgu kustību 576 bibliotēkās un apliecinot jauno lasītāju degsmi un lasītprieku.

 

Svētku dalībniekus ielīksmos dažādi Latvijas mūziķi, aktieri un dejotāji. Tā būs arī  lieliska iespēja skatīt vaigā un uzklausīt rakstniekus, tulkotājus, māksliniekus un izdevējus. Laureāti tiek turēti noslēpumā līdz pat svētku kulminācijai, kad pie katras laureātu grāmatas radošās komandas nonāks bērnu dāvināta šokolādes grāmata.

 

Lasīšanas veicināšanas programmu "Bērnu un jauniešu žūrija" jau trīspadsmito gadu visā valstī īsteno Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Latvijas Bibliotekāru biedrību, LR Kultūras ministriju un Valsts kultūrkapitāla fondu. Pēc veselu gadu ilguša rūpīga darba lasītāju žūrija ir nominējusi "Lasīšanas maratona 2012" populārākās bērnu grāmatas, to autorus un izdevējus.

 

2012. gada programmas kolekcijā bija iekļautas desmit izdevniecību jaunākās grāmatas:  "Zvaigzne ABC", "Jāņa Rozes apgāds", "liels un mazs", "Jumava", "Lietusdārzs", "Nordisk", "OMNIA MEA", "Pētergailis", Biznesa augstskola "Turība", "Alis". Katrā no 4 vecumgrupām, no 6 līdz 18 gadu vecumam, atzītāko vidū ir ļoti vērtīgas grāmatas – gan latviešu autoru darbi, gan tulkojumi no igauņu, vācu, angļu, spāņu un franču valodas.

 

Pavisam 39 latviešu diasporas centri pasaulē un 44 nacionālo minoritāšu skolas Latvijā ir papildinājušas programmas dalībnieku skaitu. Latviešu diasporas bērnus pārstāvēs Briseles II Eiropas skolas skolēni. Videotilts ļaus viņiem ielūkoties Lielajos lasīšanas svētkos un paust savas domas par lasīto.

 

Ar labdarības projekta "Sirsniņa prasa, lai bērniņš lasa" 16 389 latiem, Kultūras ministrijas integrācijas līdzekļiem – 50 000 latiem, kā arī gada sākumā KM piešķirtajiem 13 800Ls, rasts pietiekams finansējums, lai iedrošinātu bibliotekārus programmā iesaistīt daudz vairāk bērnus.

 

Lasīšana nav arī iedomājama bez ģimenes atbalsta, tāpēc viens no jaunumiem 2012. gadā bija "Vecāku žūrija", kas paredzēja īpašu grāmatu kolekciju arī pieaugušajiem. Bērni un vecāki grāmatas ne tikai izlasīja, bet arī aizpildot anketas, pauda savu viedokli un vērtējumu par izlasīto. Par žūrijas ekspertiem ir kļuvuši daudzi skolotāji, kuri apgalvo, ka viņi nekad nebūtu norādītās grāmatas iepazinuši, ja tās nebūtu piedāvātas izvērtēšanai lasītāju žūrijā. Tā ir laba motivācija līdzdarboties kopā ar mazajiem lasītājiem. Tiks nominēti pieci vecāki – lasītprieka vēstnieki no Kurzemes, Zemgales, Vidzemes, Latgales un Rīgas, kuri saņems īpašas mugursomas pilnu ar grāmatām un kļūs par lasīšanas kā priekpilnas, kopīgas sabiedrības tradīcijas popularizētājiem. Šis ir starptautisks projekts, ko atbalsta Nīderlandes IBBY organizācija (Starptautiskās Bērnu un jaunatnes grāmatu padomes Nīderlandes nodaļa).  

 

Lielo lasīšanas svētku norisi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, akciju sabiedrība "Cēsu alus" ar klasisko limonādi "Limpo" visiem dalībniekiem, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība, izdevniecības "Zvaigzne ABC", "Jāņa Rozes apgāds", "liels un mazs", "Jumava", "OMNIA MEA", "Pētergailis", Biznesa austskola "Turība", "Alis" un Latvijas pašvaldības, nodrošinot bērnu nokļūšanu Rīgā, kā arī bibliotekāri un bērnu vecāki.

Ziņu sagatavoja:
Silvija Tretjakova
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra vadītāja
Programmas "Bērnu un jauniešu žūrija" vadītāja
Latvijas Bibliotekāru biedrības priekšsēdētāja
Tālr.: 29492456

Tagi: Lasīšanas veicināšana, Programmas, Bērnu un jauniešu žūrija