Šī gada 11.jūlijā plkst. 9:00 Latvijas Universitātes (LU) Mazajā aulā tiks atklāta starptautiskā Skaņas un attēla dokumentu saglabāšanas vasaras skola SOIMA 2011 (Safeguarding Sound and Image Collections Conservation), kas norisināsies Rīgā un Viļņā no 11. līdz 29.jūlijam.

Atklāšanas pasākumā piedalīsies un uzrunas teiks LR kultūras ministre Sarmīte Ēlerte, LU rektors prof. Mārcis Auziņš, ICCROM projektu vadītāja Aparna Tandona (Aparna Tandon), Baltijas audiovizuālo arhīvu padomes prezidents Jozs Markausks (Juozas Markauska), UNESCO Latvijas nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Dagnija Baltiņa, Latvijas Nacionālā arhīva direktore Māra Sprūdža, ERA Film producente Rasa Miškinīte (Rasa Miškinytė).

SOIMA vasaras skola ir īpaša ar to, ka tā pulcē dalībniekus un augsta līmeņa mācībspēkus no visas pasaules. Šogad savas zināšanas un prasmes pilnveidos 20 skaņas un attēla dokumentu speciālisti no Austrālijas, Baltijas valstīm, Beļģijas, Botsvānas, Čīles, Kanādas, Haiti, Ķīnas, Kenijas, Polijas, Portugāles, Serbijas un Zimbabves. Viņi papildinās zināšanas par foto, kino, video un skaņas dokumentu analogo un digitālo saglabāšanu, risku vadību, pieejamības nodrošināšanu lietotājiem, autortiesībām un ētikas jautājumiem. Vasaras skolā lekcijas lasīs un praktiskās nodarbības vadīs pasaules vadošie nozares mācībspēki un profesionāļi no ASV, Austrālijas, Francijas, Gvatemalas, Itālijas, Latvijas, Lielbritānijas, Lietuvas un Nīderlandes.

SOIMA vasaras skolas katru reizi notiek citā valstī. Tās organizē Starptautiskais kultūras vērtību saglabāšanas un restaurācijas pētniecības centrs ICCROM (International Centre for the Study of the Preservation and Restoration of Cultural Property).

Skaņas un attēla dokumentu saglabāšanu nav iespējams apgūt tikai teorētiski. Būtiska nozīme ir praktiskajam darbam ar dokumentiem to glabāšanas un radīšanas vietās. Tādēļ šī gada vasaras skolu ICCROM organizē sadarbībā ar Baltijas audiovizuālo arhīvu padomi (BAAC), Latvijas Nacionālo arhīvu, kā arī Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultāti, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūtu, LU Latviešu valodas institūtu, Latvijas Nacionālo bibliotēku, UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un Lietuvas Centrālo valsts arhīvu. Praktiskās mācības notiks gan Latvijas institūciju krātuvēs un laboratorijās, gan arī apmeklējot Lietuvas Centrālo valsts arhīvu.

Ziņu sagatavoja:
Gatis Karlsons
Latvijas Nacionālā arhīva direktora vietnieks
E-pasts: gatis.karlsons@arhivi.gov.lv

Tagi: Digitalizācija, Autortiesības, Arhīvi, Vasaras skolas, Dokumentu saglabāšana