Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) jaunajā ēkā ir samontēti visi seši spices metāla konstrukciju rāmji un šī ir augstākā konstrukcija topošajā bibliotēkas ēkā.

Nacionālās Būvkompāniju apvienības (NBA) būvdarbu vadītājs Valdis Koks norāda, ka ēka šobrīd ir sasniegusi 67.074 m augstumu.

Spices metāla montāža veikta pēc īpaši šim darbam izstrādātas metodoloģijas un darba aizsardzības pasākumu plāna. Viens no nosacījumiem, lai montāža varētu noritēt veiksmīgi, bija atbilstošs vēja ātrums. Aukstajā laikā darbus organizē atbilstoši 2009.gada 28.aprīļa LR MK noteikumiem Nr.359, kur norādītas darba mikroklimata parametru aprēķinu tabula un nepieciešamās atpūtas pauzes. Piemēram, ja faktiskā temperatūra ārā ir -200C, vēja ātrums 8 m/s, tad faktiskā temperatūra saskaņā ar aprēķinu ir -410C. Tas nozīmē, ka maksimālais darba laiks bez pārtraukuma drīkst būt 60 minūtes, pēc kurām darbiniekiem obligāti jādod iespēja atpūsties un sasildīties vismaz 30 minūtes. Tāpat jāņem vērā, ka vēja ātrums uz zemes un 60m augstumā ir atšķirīgs, tādēļ precīziem aprēķiniem ir jāizmanto atbilstoša vēja ātruma aprēķinu tabula, atkarībā no augstuma.

Paralēli darbiem pie spices konstrukcijas, tiek montētas 10. un 11.stāva pārsegumu sijas. Turpinās darbi pie ēkas inženiertīklu izbūves - elektrības, vājstrāvas, ūdensvada, ventilācijas, dzesēšanas, kanalizācijas un apkures sistēmām, kā arī stiklotās fasādes veidošana.

Līdz šim Gaismas pils celtniecībā izmantots 5103t tonnas armējuma, 36 486 m3 kubikmetri betona, 4 393.13 m2 stikla, 42 147 kg metāla, 38 714m elektrības kabeļu, 10 953m, vājstrāvas kabeļu un 1 065 m3 fibrobetons grīdām.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvdarbus veic "Nacionālā Būvkompāniju apvienība", ko veido trīs lielākie Latvijas būvuzņēmēji - SIA "Re&Re", AS "RBSSKALS" un SIA "Skonto Būve". Saskaņā ar līgumu, ko valsts ar būvuzņēmējiem parakstīja 2008.gada 15.maijā, bibliotēkas būvniecība izmaksās 114,6 miljonus latu. Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvdarbiem ikviens interesents var sekot tiešraidē - www.nba.lv, www.gaisma.lv un www.gaismaspils.lv.

Ziņu sagatavoja:
Marta Krivade
Baltijas Komunikāciju centrs

Foto: LNB jaunās ēkas jaunbūve (skats no Valguma ielas Pārdaugavā)

Tagi: Gaismas pils, Bibliotēku ēkas, Latvijas Nacionālā bibliotēka