Latgales Centrālās bibliotēkas Latvijas valsts simtgades pasākumu cikla “Mēs Latvijai” ietvaros no 2018. gada 1. jūnija līdz 31. jūlijam Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras un Nozaru literatūras sektoros (Rīgas ielā 22a, 2.stāvā) skatāma glezniecības izstāde no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekcijas “Sievietes Latvijas Mākslā”.

Izstādi veido četru lielisku latviešu mākslinieču glezniecības darbi. Aija Meisters un Silva Veronika Linarte pārstāv starpkaru periodā dzimušo paaudzi, kuru dzīvi un turpmāko radošo darbību ir ietekmējis deportāciju un trimdas skaudrais liktenis. Baiba Priedīte un Sandra Strēle ir talantīgas 21. gadsimta mākslinieces, kas jau ir radījušas sev raksturīgo māksliniecisko rokrakstu, bet vienlaikus nebeidz pārsteigt ar jauniem atklājumiem un meklējumiem mākslā.

 

Izcilā gleznotāja, tēlniece un grafiķe Aija Meisters ir dzimusi Daugavpilī īsi pirms Otrā pasaules kara. Bēgļu gaitās nonākusi ASV, kur arī veidojusies kā māksliniece. Viņas darbi atrodami daudzās publiskās un privātās kolekcijās, tikuši eksponēti izstādēs ASV, Eiropā, Latvijā. Savu radošo darbību pati meistare komentē šādi: “Man rūp mākslas ekspresionistiskā daba. Es vēlos, lai krāsa pati par sevi sniegtu spēku, vitalitāti un emocijas. Mani iedvesmo personīgā pieredze, iztēle un spilgtā sapņu pasaule, kas izpaužas manā subjektīvajā redzējumā, kurā es aicinu gremdēties arī savu skatītāju”.

 

Latvijā atzītā gleznotāja un pedagoģe, Latvijas Mākslas akadēmijas absolvente Silva Veronika Linarte daugavpiliešiem ir pazīstama kā ilggadēja Daugavpils mākslas vidusskolas “Saules skola” pedagoģe un kādreizējā pilsētas galvenā māksliniece. 2018. gadā par nopelniem Latvijas valsts labā apbalvota ar Atzinības krustu un iecelta par ordeņa virsnieci. Silvas glezniecībā harmonija un līdzsvars mijas ar spēcīgām emocijām, vitalitāti un viedumu. Mākslinieces gleznas ir atrodamas vairākās privātkolekcijās ASV, Zviedrijā, Kanādā, Vācijā. Divdesmit seši mākslinieces darbi glabājas Rotko centra glezniecības kolekcijā.

 

Jaunā, talantīgā akvareliste Baiba Priedīte izglītojusies Daugavpils Universitātē, iegūstot divus maģistra grādus – izglītības zinātnēs un mākslā. Piedalījusies vairāk nekā 60 izstādēs gan Latvijā, gan ārvalstīs, tostarp Albānijā, Baltkrievijā, Itālijā, Lietuvā. Sarīkotas piecas personālizstādes. Regulāri piedalās starptautiskos akvarelistu plenēros, kā arī biennālē “Baltic Bridges” Lietuvas pilsētā Kauņā. Baibas akvareļglezniecības rokrakstu raksturo bezpriekšmetiskums kompozīcijās, kurās, risinot krāsu laukumu sakārtojumu, tiek panākta daudzveidīga toņu nianšu un formu savstarpēja deja.

 

Sandra Strēle ir viena no talantīgākajām jaunās paaudzes gleznotājām Latvijā. Absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmiju, radošo meistarību pilnveidojusi Antverpenes Karaliskajā mākslas akadēmijā. Bijusi Borisa un Ināras Teterevu fonda stipendiāte, saņēmusi vairākas prēmijas un godalgas. Māksliniece ir sarīkojusi vairākas personālizstādes, piedalījusies grupu izstādēs un rezidencēs Itālijā, Baltkrievijā, Igaunijā, Lietuvā, Norvēģijā, Indijā, Beļģijā, Vācijā, Francijā u.c. Savā radošajā darbībā Sandra cenšas apvienot tradicionālos glezniecības izteiksmes līdzekļus ar laikmetīgajiem, veidojot multimediālas lielformāta instalācijas. Droši eksperimentē ar daudzveidīgiem jauniem materiāliem, atklājot to potenciālo māksliniecisko tēlainību.

 

Izstāde “Sievietes Latvijas mākslā” tiek rīkota Daugavpils pilsētas svētku, Daugavpils Marka Rotko mākslas centra “Mākslas nakts” un Latgales Centrālās bibliotēkas Latvijas valsts simtgades pasākumu cikla “Mēs Latvijai” ietvaros. Izstāde bez maksas skatāma Latgales Centrālās bibliotēkas Daiļliteratūras un Nozaru literatūras sektoros no 1. jūnija līdz 31. jūlijam.

Izstādes atklāšanas pasākuma publicitātes vajadzībām tā laikā var tikt veikta filmēšana un fotografēšana.

Ziņu sagatavoja:

Latgales Centrālās bibliotēkas
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Inga Gedžūne
65476345
inga.gedzune@lcb.lv
www.facebook.com/lcb.lv

Tagi: #LatgalesCentrālāBibliotēka, #izstāde, #MarkaRotkoMākslasCentrs, #SievietesLatvijasMākslā