Aizvadīts jau otrais 2012.gada mēnesis, neliels ieskats svarīgākajos notikumos Kursīšu bibliotēkā.

Divi vienā jeb par grāmatām un drošu internetu

Kursīšu bibliotēkā 3.februāra vakarā uz pasākumu pulcējās „Bērnu/Jauniešu žūrijas 2011” eksperti, jo bibliotēkā notika akcijas noslēguma pasākums – nakts bibliotēkā. Pasākumā tika aicināti piedalīties visi 36 akcijas dalībnieki, bet pasākumā piedalījās 12 eksperti. Šis noslēguma pasākums bija īpašs ar to, ka pirmo reizi bibliotēkas vēsturē, tās lietotāji varēja pavadīt visu nakti bibliotēkā. Lai gan laiks mūs nelutināja, bija ļoti auksts, tomēr pasākums spītējot tam notika un eksperti kājām un braukšus ieradās pasākuma norises vietā.

Pasākumu organizēja skolas bibliotekāre Sandra Kilevica un skolotāja Sanita Vītola sadarbībā ar pagasta bibliotēkas vadītāju Mārtiņu Lagzdonu. Pirms pasākuma atklāšanas kopīgi uzrakstījām noteikumus, kurus ievērojām šajā vakarā, ko drīkstam darīt pasākuma laikā. Bērniem tika sagatavoti dažādi uzdevumi un aktivitātes - saliec žūrijas grāmatu puzles, lasīšanas darbnīca, veido dzejas rindas no grāmatu virsrakstiem un citas aktivitātes.

Te Jums ieskatam daži dzejoļi.

Tipu, tapu plunkšķ,

Trakā Emma Briesmoņu pilsētā „Harijs Poters”

Kur ir mazā cūciņa? Jērādiņa

Lēkā ar mani!

 

Cirka direktora meita

Ticot, cerot un mīlot,

Vingro ar prieku

Uz degoša tilta.

Bērni tika apbalvoti ar pateicības rakstiem, aprocēm, grāmatzīmēm un kalendāriem. Paldies par finansiālu atbalstu pagasta pārvaldei. Kā salds pārsteigums visiem bija gards kliņģeris. Paldies visiem ekspertiem, kas piedalījās akcijā, lasīja un vērtēja grāmatas.

Vakara otrā daļa tika veltīta „Drošam internetam”. Pasākuma aktivitātes sagatavoja skolas bibliotekāre. Bērni skatījās video klipus un diskutēja par tajos redzamajām problēmām un situācijām, ar kādām jāsaskaras internetā. Runāja par draudiem internetvidē un kā no tiem izvairīties. Kā radošo darbu bērni pa grupām gatavoja plakātus par tēmu „Esi drošs interneta pasaulē”. Plakāti būs kā reklāmas materiāli, lai arī citiem skolniekiem pastāstītu par drošību internetā. Plakāti bija apskatāmi izstādē bibliotēkā un skolā.

Vakars tika pavadīts jautrā noskaņā, jo bibliotēkā varēja darīt lietas, ko parasti nedara – spēlēt paslēpes, nedaudz paskriet, neievērot klusumu.

Ap plkst.22.00 iekārtojāmies naktsmieram, bet bērniem prāts nenesās uz gulēšanu, jo skatījāmies filmu „Šreks: ilgi un laimīgi” (pieejama bibliotēkas fondos).

Lai gan gaismas jau tika izdzēstas un novēlēts salds miegs, bērnu čalas un smiekli nerimās, vēl ap 1.45 bija dzirdami bērnu radītie trokšni un smiekli. Pasākums bija izdevies, jo bērni no rīta mājup devās priecīgā noskaņojumā, neviens ne nosala, ne sabaidījās. Rīta agrumā kopīgi izvērtējām, ka no aizvadītā pasākuma paticis, ko vēlētos savādāk, lai jau nākamajā reizē būtu vēl interesantāk. Paldies par sadarbību un pasākuma organizēšanu skolas bibliotekārei Sandrai Kilevicai un skolotājai Sanitai Vītolai. Paldies bērniem par piedalīšanos un uz tikšanos nākamajos pasākumos.

 

Pasākumu cikls bērniem – Stāsti par…

7.februāra rīta pusē bibliotēkā ieradās bērnudārza bērni, lai kopīgi apskatīties bibliotēkā pieejamo izstādi „Sievietes fotomirklis” un veidotu foto rāmīti. Bērni ar interesi apskatīja izstādi un klausījās audzinātāju un bibliotekāra stāstījumā par izstādē redzamo, paši diskutēja un atbildēja uz jautājumiem no savas pieredzes. Kopīgi tika veidoti fotorāmiši, kurus varēja uzdāvināt savām mammām. Rāmjus veidojām no vecajiem žurnāliem, avīzēm, bukletiem, plēšanas tehnikā.

28.februāra rīta pusē bibliotēkā ieradās bērnudārza bērni, lai piedalītos cikla „Stāsti par…” kārtējā pasākumā. Šoreiz tēma bija „Mūsu zobiņi”. Kopīgi lasījām grāmatiņu „Pelēns Peksis negrib tīrīt zobus” un skatījāmies filmiņu „Putniņš Tari”, kurā bija stāstīts par briesmīgo krokodilu, kurš netīrīja zobus un putniņu Tari, kurš viņam palīdzēja, kad ne viens cits to nevēlējās darīt. Pārrunājām izlasīto un redzēto, dalījāmies pieredzē un pārdomās par zobu veselību, tīrīšanu un iešanu pie zobārsta.

 

Izstāde Kursīšu bibliotēkā

Kursīšu bibliotēkā-informācijas centrā bija apskatāma LNB ceļojošā izstāde „Sievietes foomirklis”.

Izstādes "Sievietes fotomirklis" fotogrāfiju izlase attēlo sievieti gan lauku darbos, gan mākslinieciskās profesijās un atpūtā. Pateicoties fotogrāfijām, iespējams novērtēt aizgājušo laiku modes untumus tērpos un frizūrās, kā arī īpašo cepuru eleganci. Tāpat tās atklāj sievietes ģimeniskumu un draudzību, attiecības ar saviem gadiem un visbeidzot arī ar pašu fotogrāfu.

Mūsdienās, kad sievietes sociālais statuss, salīdzinot ar pagājušā gadsimta sākumu, ir ievērojami mainījies, izstādē redzamās fotogrāfijas sniedz lieliskus pierādījumus sievietes pievilcībai, nozīmei un daudzpusībai arī pagātnē. Tādējādi izstāde "Sievietes fotomirklis" apliecina sieviešu spēju būt stiprai un trauslai vienlaikus.

Izstādē apkopotās fotogrāfijas no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma un vairāku privātpersonu arhīviem aptver laika posmu no 19.gadsimta beigām līdz 20.gadsimta vidum. Foto ekspozīciju iespējams arī skatīt Latvijas Nacionālās Digitālās bibliotēkas projekta "Zudusī Latvija" kontekstā, kas apvieno unikālu informāciju par reiz dzīvojušiem latviešiem un zudušām vai izmaiņu skartām Latvijas kultūrvēsturiskām vērtībām.

 

Projekta „Trešais tēva dēls” ietvaros 2012.gada februārī Saldus pilsētas bibliotēkā notika apmācības Latvijas publisko bibliotēku bibliotekāriem par bibliotēku interešu pārstāvniecības pamatjautājumiem, interešu pārstāvniecības darba plānošanu un īstenošanu. Kursos piedalījās un jaunas, vērtīgas zināšanas ieguva un nostiprināja arī Kursīšu bibliotēkas-informācijas centra vadītājs Mārtiņš Lagzdons.

Bibliotēku interešu pārstāvniecība ir pasākumi, ko indivīdi vai organizācijas veic ar mērķi ietekmēt lēmumu pieņemšanu vietējā, reģionālā, valsts, nacionālā vai starptautiskā līmenī, lai nodrošinātu bibliotēkām labvēlīgu politiku un finansējumu un cita veida resursus bibliotēku atbalstam.

Ziņu sagatavoja:
Mārtiņš Lagzdons