Kokneses pagasta bibliotēkā ir izveidota krāsaina izstāde „Cimdu stāsti ”, kuru veidojām kopā ar saviem lasītājiem. Patreiz acis priecē 30 ar mīlestību adīti cimdu pāri un katram, protams, ir savs stāsts. Pastāstīšu tikai dažus no tiem.

   * Ar Tautas Daiļamata meistares Artas Maņas Kalniņas (1910-1985) dzīvesstāstu un adījumiem mūs iepazīstināja viņas mazmeita Ilze Blaua.                                      

      Arta Kalniņa dzimusi un augusi Krustpils novadā. Sešu gadu vecumā viņai nomira mamma. Pēc tam viņu audzināja pamāte, kura bija liela rokdarbniece. Viņa bija tā, kura iemācīja daudzas prasmes. Lai arī bērnībā likās, ka pamāte ir stingra un prasīga, taču Arta viņai bija pateicīga, jo vēlāk dzīve viņai tas ļoti noderēja. Jau bērnībā, ganos ejot, Arta adīja cimdus un zeķes visai saimei. Vēlāk arī iemācījusies izšūt un aust ,tomēr dzīvē priekšroku bija devusi tieši cimdu adīšanai.

     1956. gadā Arta ieguva Tautas Daiļamata meistara nosaukumu un no 1956 - 1983 gadam viņas adītos cimdus pieņēma pārdošanā kombināta „Māksla” salonā, Rīgā Vaļņu ielā 25.Viņas cimdi tika izstādīti arī izstādē Maskavā. Artas adītais cimdu pāris arī redzams Latvijas mazajā enciklopēdijā.

      Savu adīt prasmi viņa nodevusi savas dzimtas sievietēm – meitai Zigrīdai Auziņai un mazmeitai Ilzei-arī viņu rokdarbi ir apskatāmi izstādē kā tāda 3 paaudžu līnija. Bibliotēkā ir tieši izstādēm adītais Artas Kalniņas 37 gadus vecs cimdu pāris, viņas adījumu rakstu klade.

 

     * Izrādās, ka tā saucamie „sliņķu” cimdiņi, kuriem nav pirkstu daļas, nemaz nav jaunlaiku izgudrojums, bet tādus dāmas nēsāja jau 1835.gadā.

 Šādus cimdiņus mūsu izstādē izrāda Ieva Bite un Lana.

 

      * Krāsaini un dažādi-tādi ir Baibas Tālmanes mammas un vecmāmiņas adījumi.

 

      * Īpaši mīļi, protams, ir mazuļiem adītie paši pirmie cimdiņi –savus mazcimdiņus te izstādījušas Laura, Luīze, Asnate.

 

                 Vēl vari atnest arī savu cimdu pāri !

Ziņu sagatavoja:
Ingrīda Višķere, Kokneses pagasta bibliotēkas bibliotekāre.

Tagi: KOKNESE, Stāsti, Cimdi