Aicinājumam atzīmēt Dzimtās valodas dienu Kokneses bibliotēkā atsaucās I.Gaiša Kokneses vidusskolas 5.a klases skolēni un viņu audzinātāja A. Mežiela. Mēs gaidījām, ka šajā dienā kopā ar saviem bērniem un mazbērniem būs arī vecāki un vecvecāki, lai kopīgi izprastu, kāda šodien ir mūsu dzimtā valoda paaudžu skatījumā.

Tikšanās notika diskusiju formā, brīvi izrunājot un apspriežot dažādus ar valodu saistītus jautājumus. Kopā ar bērniem pārrunājām to, ka valoda ir interesanta, mainīga, ka tā dzīvo savu dzīvu dzīvi mums blakus, ka tieši mēs esam tie, kuri to veido, tāpēc rūpīgi jāieklausās savā un apkārtējo valodā. Bērni uzzināja to, kas ir dzīva, mirusi, mākslīgi radīta un dzimtā valoda, ka pasaulē runā apmēram 3000 valodās, ka mūsdienu garumzīmei ir 165 gadi….

     Interesanti bija praktiski izskaidrot un latviskot dažādus vārdus, kurus lietojam ikdienā : tiešsaiste, blogs, meils, baneris, portāls… Kā ļoti veiksmīgus bērnu izdomātos jaunvārdus varam pieminēt: parole-piekļuves vārds, punktiņola, žalūzija-velkkūzija, bižutērija-smukumi, rotutērija. Veiksmīgi bērni tika galā arī ar grūtāku uzdevumu-atrast pareizo skaidrojumu vārdiem, kurus ikdienā  šobrīd lieto jau daudz mazāk, kuri dzīvo savu dzīvi vairāk folklorā. Piemēram, lausks, vadzis, abra, meija, naģe, nebēdnis…

   Pasākuma noslēgumā sapratām, ka sava valoda ir jāmīl un jāsargā, ka jāieklausās interesantajā vecvecāku un folkloras valodā, jo tās ir mūsu saknes, un jāprot gudri pielietot jaunienākušos vārdus.

   Paldies aktīvajiem un radošajiem bērniem ! Šī dien noteikti bibliotēkā tiks atzīmēta arī nākamgad! Uz tikšanos !

Ziņu sagatavoja:
Kokneses bibliotēkas bibliotekāres
Antra Vasiļevska un
Ingrīda Višķere

Tagi: KOKNESE, Dzimtā valoda