Pierimstiet, pusnakts vēji,

Ļaujiet, lai debesis zied,

Ļaujiet, lai klajumiem pāri

Sniegpārslu miljoni iet!

 

Pierimstiet, pusnakts vēji,

Ļaujiet, lai sniegpārslas dej,

Ļaujiet lai mīļums klājas

Pāri šai pasaulei!

 

Norima pusnakts vēji,

Pārstāja sniegpārslas diet.

Baltas dus Latvijas āres,

Debess ar zvaigznēm zied.

 

 

Dzīves un dabas gadalaikiem cauri ar novadnieces Dainas Rubules dzeju.

 

 

          Dzejas dienu pasākums 22.septembrī Madonas novada Kalsnavas pagasta Saieta namā pulcināja kalsnaviešus brieduma gados. Cilvēkus, kuriem no bērnu dienām, jaunības, cauri mūžam līdzi nāk atziņa par bērna vietu ģimenē, pienākuma izjūta, veicamā darba mīlestība. Tā droši vien ir paaudzes iezīme, būt ieinteresētiem apkārt notiekošajā, ieklausīties otrā cilvēkā, atklāt savas dvēseles pārdzīvojumus.

            Šogad dzejas dienu ierosme radās no mūsu novadnieces Dainas Rubules jau divos izdevumos ( „Man vārds ir uz mēles”, „Piepildīts laiks”) publicētajiem un vēl nepublicētajiem dzejoļiem.

24.septembrī Daina Rubule (dzimusi Glāzniece) svinēja 80.dzimšanas dienu.

„... savā 80.rudenī skaitu, ka 63 mūža gadus esmu nodzīvojusi Vidzemes pērlē Cēsīs. Vietā, par kuru 16-17 gadu vecumā avīzē izlasīju vien to, ka Cēsīs ir skolotāju institūts. Gaišas un laimīgas bija manas skolotājas gaitas. Es skolēnus mīlēju, viņi mīlēja mani. Daudzu audzēkņu mīlestība mani silda vēl šodien: ārsti ārstē, aktieri iepriecina ar skaistām izrādēm, visi iejūtīgi.”

            Lai arī darba gaitas skolā ilga no 1950.-1970.gadam, skolotājas darbs  

turpinājās arī Cēsu rajona Dzimtsarakstu nodaļā. Turpinājās sadarbība ar skolas meiteņu ansambli, sabiedriskā kārtā palīdzēja bijušie darbabiedri un audzēkņi. Darbs Dzimtsarakstu nodaļā ļāva būt klāt bijušo audzēkņu dzīvē gan slēdzot viņu mūža derību, gan viņu bērnu svētku dienās. Piemeklējot ceļa vārdus un vēlējumus katram cilvēkam, radās pirmās dzejas rindas, kas ar savu vienreizīgumu un nesamākslotību rada atbalsi katra cilvēka sirdī.

            Varbūt tieši tāpēc, ka mūžā ir bijis tēva māju rūdījums, Cēsu skolotāju institūta gaisma, skolotājas radošais darbs, viņas dzeja ir tik saprotama kā tautasdziesma.

Radošās atklāsmes, ko nosacīti var sagrupēt dzejā par bērnību, tēva mājām, ģimeni, bērniem, mazbērniem, darbu , gadalaikiem, laika gaitā ir sagūluša biezā mapē ar uzrakstu „Mīlestība”. Caur  grūtībām, dzīves un veselības sarežģījumiem, pārbaudījumiem, zaudējumiem ir bijis ceļš pie galvenās vērtības – mīlestības. Tā izpaužas it visā – bērnības atmiņu zelta starojumā, satikto cilvēku labestībā, jau padarītā un vēl tikai domās izdomāta darba svētībā.

            Dzeja nerodas kaut kur nezināmā tālumā, tā nāk no kāda cilvēka dvēseles, lai aizskārusi otra dvēseles stīgu, atbalsotu pārdzīvojuma enerģiju. Ja vien to var tik materiāli iedomāties – Kalsnavas Saieta nams šajā dienā atdzīvojās. Ēka, kas savulaik bija piepildīta skolēnu balsīm, savās sienās glabā arī pašdarbības kolektīvu darbošanās burzmu . Kad 22.septembra pēcpusdienā ieskanējās dzeja Kalsnavas bijušo un esošo pedagogu un sabiedrībā cienītu cilvēku izpildījumā, kā arī dziesmas un senioru kolektīva dejas, zālē atkal ienāca pati dzīve.

             Šoruden laiks salicis un saliedējis cilvēkus, lai vieglāk sagatavoties ziemai un sagaidīt jaunu atmodu. Lai par ceļa vārdiem šajā laikā mums ir Dainas Rubules Cēsu novada autoru dzejoļu krājumā „Man vārds ir uz mēles” publicētais dzejolis

 „Ļaujiet, lai mīļums klājas!”

 

 

Adrese

Pārupes iela 2, Jaunkalsnava, Kalsnavas pag., Madonas nov., LV-4860

Kontaktinformācija

Tālr.: 64807251 (Bibliotēkā)
E-pasts: kalsnavasbiblioteka@madona.lv

Kultūras karte

Darbalaiks

  • P:08:30-17:00
  • O:08:30-18:00
  • T:08:30-17:00
  • C:08:30-17:00
  • P:08:30-16:00
  • S:-
  • Sv:-
kultūras karte Latvijas filmu bibliotēkas SĀC AR LATVIJU BIBLIOTĒKĀ Jaunā LNB Digitālā kolekcija www.periodika.lv