Literatūras izstāde veltīta jubilārei rakstniecei un dzejniecei Lijai Brīdakai

Dzimusi 1932. gada 3. septembrī Alūksnē. Pēc studijām Latvijas universitātē 1956. gadā sāk strādāt par skolotāju Bauskas 1. vidusskolā, kur nostrādā divus gadus. Šo posmu savā dzīvē atspoguļo romānā "Dienas prasa atbildi". Pirmā publikācija ir dzejolis „Audēja” 1953. gadā. Pirmais stāsts prozā - „Es neesmu Tevī vīlies” 1953. gadā. Pirmais dzejoļu krājums – „Man dzīve dāvina smaidu” 1962. gadā.

Daiļrades būtība ir racionālas, sabiedriski aktīvas sievietes iekšējās pasaules atklāsme. Meditācija par sievietes vietu sabiedrībā arī viņas prozas galvenais motīvs.

Izstādē izliktas viņas grāmatas:

Aizvējš pie jūras / Lija Brīdaka ; il. Ints Vilcāns. - [Rīga] : Lauku Avīze, 2000. - 222 lpp. - (Lata romāns). - Bibliogr.: 223. lpp.

Romānā galvenās varones Vaivas un viņas ģimenes miera osta- māja, kurā pietiek visa- gan mīlestības, gan darba un panākumu mazajā biznesā. Taču nekas nav tik drošs, lai nemainītos... Lauku tūrisms, kas iesakņojas mūsu sadzīvē, ir izdevīgs fons, lai romānā varētu parādīties jaunas un interesantas personas un pēkšņi uzvandītu klusos ūdeņus.Kā te var aizvēju saglabāt?

Sīkbilde Krustceļu vasara: [romāns] / Lija Brīdaka. - Rīga : Lauku Avīze, 2005. - 255 lpp. - (Lata romāns).

Muļķe...Mūžīgās cerības, mūžīgās vilšanās... Vai tad arvien vēl nav gana? - prāto Agija, jau kuro reizi stāvēdama dzīves krustcelēs. Vai tiešām Agijai jāpaliek tukšā? Tieši tagad, kad likās- Ansis pieder viņai, tikai viņai. Cik daudz var piedot mīlestības vārdā?

Sīkbilde Melnās ogas: [romāns] / Lija Brīdaka ; I. Vilcāns, il. ; aut. pēcv. - Rīga : Lauku Avīze, 2001. - 207 lpp. : il. ; 20 cm. - (Lata romāns ; 12(30). - Bibliogr.: 207. lpp.

Romāna varonei Zintai sevis pazušana un sevis atrašana  saistās ar neparedzētiem notikumiem un lieliem pārdzīvojumiem, kas brīžam šķiet pat nepārvarami...

Mūžīgais vaicājums: dzejoļi / Lija Brīdaka ; māksl. Kurts Fridrihsons. - Rīga : Liesma, 1986 (Tip. "Cīņa"). - 132 lpp. : il. ; 17 cm.

Dzejoļi atspoguļo liriskās varones pārdzīvojumus mūsdienu sarežģitajā, steigas un informa''cijas pārbagātajā pasaulē. Sāpe par tuva cilvēka zaudējumu pāraug vitāla dzīves apliecinājumā, izsāpētais rūgtums liek noticēt autores patiesīgumam.

Sīkbilde  Mūžs kā pasaka Margarita Stāraste: Apcerējums, vēstules, fotoattēli, bibliogrāfija / Lija Brīdaka. - [Rīga] : Annele, 2004. - 266 lpp.

Māksliniecei, grāmatu autorei Margaritai Stārastei 2004.g. februārī apritēja 90 gadi. Atzīmējot lielo jubileju, apgāds "Annele" izdevis vēl vienu grāmatu par vairāku mazo lasītāju paaudžu iemīļotu autori "Mūžs kā pasaka. Margarita Stāraste".
"Mūžs nostaigāts kā pasakā" - tā par sevi saka bērnu grāmatu autore un māksliniece Margarita Stāraste. Ne jau darbs vien dzīves ceļā pavadījis - daudz kas pasaulē pieredzēts un izjusts. Mūža gājumu un jaunradi rosinājusi un bagātinājusi liela, skaista mīlestība. L.Brīdakas apcerējums par makslinieces brīnumaino mūža gājumu un jaunradi. Grāmatu papildina vēstules, fotoattēli.


Sīkbilde Notikums: kriminālromāns / Lija Brīdaka. - Rīga : AS Lauku Avīze, 2003. - 223 lpp. - (Lata romāns).

Jaunās un simpātiskās lauku ciemata bibliotēkāres Laines kopdzīve ar kluso un kārtīgo vīru Nauri rit rāmi un vienmuļi.Varbūt kaut ko varētu mainīt kopīgi pavadītais atvaļinājums? Tomēr pat visļaunākajos murgos Lainei nevarēja rādīties tādas pārmaiņas- sākas baigs notikums, kurā sabrūk viņas līdzšinējā dzīve. Kādēļ Laine nemeklē palīdzību? Kā tālāk ritēs viņas mūžs?

Sīkbilde Sadalīta dzīve / Lija Brīdaka ; Vitolda Kucina zīmējumi. - [Rīga] : Lauku Avīze, 2011. - 223 lpp. : il. ; 20 cm. - (Lata romāns ; 5 (143). - Ietver bibliogrāfiju (218. lpp.). - Ar autores pēcvārdu.

Iepazīšanās ar svešām zemēm, ar svešām pilsētām arī ir pielīdzināma mīlestības aizsākumam. Ieraugi, apbrīno un sajūsminies - cik vienreizēji, cik interesanti, cik neparasti! Taču tur tāpat sapinas darbdienas, samezglojas pienākumi un attieksmes. Pārklājas pelēcība un iezogas ilgas pēc dzimtenes, kur viss bija pazīstams, mīļš, ar sirdi saaudzis. Kā rakstīja Aspazija, "pat tumšā naktī turp ja noietu, es katru akmentiņu atrastu..." Dzimtenes izjūta cilvēkiem piemīt dažādā stipruma pakāpē, un ir tādi, kuri iztiek bez šīs smeldzīgi svētlaimīgās saiknes. Es nespēju iedomāties, ka varētu dzīvot un nomirt svešumā, varbūt tāpēc šī stīga tik manāmi ieskanējās romānā. Lija Brīdaka

Sīkbilde  Solis tumsā : Aizvējš pie jūras : romāni / Lija Brīdaka ; redaktore Eva Mārtuža ; Inta Vilcāna vāka dizains. - Rīga : Lauku Avīze, 2012 (Latgales druka). - 351 lpp. ; 21 cm. - Grāmatā publicēti divi L. Brīdakas romāni. Tajos abos stāstīts par sievietēm mīlestības un profesijas meklējumos. Atradumi gadās ļoti noturīgi. Taču mūžīgās šaubu un nemiera dziņas iegraužas dvēselē un neliek mieru - varbūt patreizējais labais nav vēl gana labs... Dzīve pārāk stabila, pliekana un pareizībā garlaicīga. Bet tur aiz durvīm ir bezgalīgi plašā, piedzīvojumu iespējām bagātā pasaule. Vien jāpiekrīt nemiera cēlējam, jāatsakās no aizvēja pie jūras un jāsper pārdrošais solis tumsā.

Ziņu sagatavoja:

Bibliotēkas vadītāja Dina Ozola