15.decembrī plkst.14.00 Jēkabpils Tautas nama kamerzālē notiks tikšanās ar kinorežisori, dokumentālisti Dzintru Geku.

Dzintra Geka ir latviešu kinorežisore un producente, kura viskonsekventāk kopj vienu tēmu – kopš 1998.gada dokumentē materiālus par represētajiem latviešiem un vāc atmiņas par Sibīrijas bērniem. Uzņemtie materiāli pārvērtušies vairākās filmās – “Sibīrijas bērni” (2001), “Sibīrijas dienasgrāmatas” (2002 – 2003), “600 stāsti. Mums tas bija jāizstāsta” (2007), “... un Igarka (Cerība un Taurenis)” (2008) kā arī citās. Savulaik režisore strādājusi arī Stīvena Spīlberga veidotā holokausta SHOA projektā Latvijā, kurā filmējusi ebreju atmiņas par notikušo.

Dzintra Geka ir pēdējo divdesmit gadu laikā viena no visdarbīgākajām profesionālo kinoļaužu saimē. Izglītību ieguvusi Sanktpēterburgas Teātra, mūzikas un kinematogrāfijas institūtā (1979.g.). Sākusi kā montāžiste un režisora asistente Rīgas kinostudijā. Debitējusi kā kinožurnālu “Padomju Latvija” režisore. Septiņdesmito gadu beigās sākusi strādāt apvienībā “Telefilma – Rīga”, kur tapušas daudzas Dzintras Gekas filmas. Atzinību visvairāk guvusi filma ”Voldemārs un Leontīne” – aizkustinošs stāsts par zvejnieka un viņa sievas mīlestību mūža garumā. Filma tika novērtēta kā labākā 1987.gada televīzijas filma un saņēma balvu “Lielais Kristaps” savā žanrā.

No laika, kad Latvija atgūst neatkarību, Dzintra Geka aktīvi veido filmas par Latvijai nozīmīgām personībām, piem., “Čakstes koks” (1993) par mūsu pirmā prezidenta dzimtu, par trimdas prozaiķi – “Gunārs Janovskis” (1991) un izsūtīto dzejnieku “Aleksandrs Pelēcis” (1992). Šinī laikā top arī filma par savdabīgo, ironisko gleznotāju “Poikāns”(1998). Viņas jaunākā dokumentālā filma ir „Stacija Latvieši 1937”.

Dzintras Gekas filmu cikls “Sibīrijas bērni”, dokumentu kopojums apjomīgās grāmatās un fonda „Sibīrijas bērni” izveide ir augsti vērtējams episks ieguldījums Latvijas vēsturē ar paliekošu vērtību. 2002.gadā viņa apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni.

 

Anita Rubine

Jēkabpils pilsētas bibliotēkas bibliogrāfe