No 28.oktobra līdz 11.novembrim Jēkabpils pilsētas bibliotēkas Izstāžu zālē Vecpilsēts laukumā–3 apskatāma Rīgas Rakstniecības un mūzikas muzeja ceļojošā izstāde „Dzīves pabērni latviešu literatūrā”.

Izstāde "Dzīves pabērni latviešu literatūrā" jau pabijusi Rīgā, Jūrmalā, Kuldīgā, Aizputē, Madonā un citviet Latvijā, jo tapusi 2010.gadā Eiropas gada cīņai pret nabadzību un sociālo atstumtību gaitā projekta „Kas cilvēks spēj cilvēkam būt?” ietvaros.

Izstādi veido lielformāta digitālās izdrukas, kurās latviešu literatūras klasikas ilustrācijas un fotogrāfijas no teātra izrādēm komentētas mūsdienīgā, sociāli aktuālā kontekstā.

Izstādītās ilustrācijas un fotoattēli aicina domāt par nabadzību, atstumtību, dažādību, draudzību, citādību, vardarbību – parādībām un sajūtām, ar kurām ikdienā var sastapties ikviens.

Izstāde piedāvā neparastu un svaigu skatījumu uz latviešu literatūras klasiskajiem tēliem (Cibiņš, Ansis, Dauka, Jāzeps, Ošu Anna, Liena, u.c.), aicinot aizdomāties par jautājumiem: kāpēc latviešu literatūrā ir tik maz uzvarētāju un laimīgu cilvēku, bet kā pozitīvie varoņi izvirzīti dzīves grūtdieņi un pabērni?

„Latviešu literaturā pamaz tādu personu, kam gribētu līdzināties sevi cienošs 21.gadsimta cilvēks, kurš kaut nedaudz informēts par tiesībām, iespējām un vērtībām,” saka izstādes veidotāja Ilze Knoka. Savukārt eksponātu izvēles kritērijus viņa pamato tā: „Pirmkārt un galvenokārt esam gribējuši uzsvērt dažu motīvu – dzīvesstāstu, raksturu biežo sastopamību un atkārtošanos. Tieši tāpēc gadījumi iz klasikas grupēti pēc to galvenās pazīmes, piederības tai vai citai sociālajai grupai: vientuļās mātes, veci cilvēki bez apgādnieka, bērni bez vecākiem”.

Izstāde ir ļoti uzrunājoša un pārdomas raisoša. Tās anotācijā viens no jautājumiem skan tā: „Vai Cibiņš nosala aiz pasaules ļaunuma vai pašcieņas trūkuma?”

Izstāde rosina arī meklēt atbildi pašiem sevī uz jautājumu: „Vai pirms simts un vairāk gadiem uzrakstītie literārie likteņi ir nacionāla nolemtība, no kuras iespējams atbrīvoties tikai ar emigrāciju, vai arī bāreņu un pabērnu loma nomaināma vispirms mūsu apziņā un attieksmē pret savas laimes iespējamību?”

 

Ziņu sagatavoja:
Anita Rubine
Jēkabpils pilsētas bibliotēkas bibliogrāfe

Tagi: Latviešu literatūra