Visi Dzidras Kuzmanes talanta cienītāji 11.augustā plkst.11:00 aicināti uz grāmatas "Kā sacīt jāsaka, dubultportrets" prezentāciju Jaunpiebalgas kultūras namā!

2011. gadā izdevniecība “Jumava” izdeva bibliotekāres Dzidras Kuzmanes grāmatiņu “Iz Ķeņča gara gaišuma” ar Ķeņča prātojumiem. To ātri izpirka, tāpēc 2017.gadā bija atkārtots metiens. Taču grāmatai bija viens liels trūkums- tajā nebija neviena vārda par pašu Dzidru un viņas “Ķeņča gaitām”, tāpēc radās doma uzrakstīt šo grāmatu “Kā sacīt jāsaka, dubultportrets”, kuras tapšanā vislielākais paldies jāsaka tās sastādītājai un idejas autorei Vēsmai Johansonei.

 

Izdevumu finansiāli atbalsta Jaunpiebalgas novada dome un Aivars Sproģis.

 

Dzidra Kuzmane ir cilvēks leģenda, jo vairāk nekā 45 gadus viņa atveido brāļu Kaudzīšu romāna “Mērnieku laiki” varoni Ķenci vadot pasākumus, piedaloties Dziesmu svētku gājienos, tirgos u.c. Viņai līdzīga cilvēka nav, jo viss, ko Ķencis saka “nāk ārā” piemērojoties attiecīgajam pasākumam vai situācijai, atrodot īstos vārdus, kuri parasti ir trāpīgi, asprātīgi, kuri liek gan smieties, gan pārdomāt dzīvi un kuros ir liela dzīvas gudrība un patiesība. Dzidrai nevajag tekstus priekšā rakstīt, jo tad runājamais neiznāk tik labi, kā vajag. Tas parasti nav pa spēkam profesionālajiem aktieriem.

Dzidra Kuzmane ir tā saaugusi ar savu lomu, ka apvelkot Ķeņča apģērbu, viņa pārmainās kā uz burvju mājienu no mazas večiņas pārtopot par Piebalgas zemnieciņu, kurš iemantojis visas tautas mīlestību un atzinību, kurš nes Jaunpiebalgas vārdu pasaulē, kurš ir “Piebalgas galvenais runas vīrs”, kurš ir neoficiālais novada simbols.

 

Dzidras Kuzmanes ieguldījums Latvijas kultūras laukā ir novērtēts ne tikai ar TZO (1998.gadā), bet arī VVKF viņai ir piešķīris mūža stipendiju.

Ziņu sagatavoja:

Baiba Logina

Tagi: grāmatas prezentācija, Dzidra Kuzmane, Ķencis