Bibliotēkas vēsture:

Vadoties pēc Alūksnes zonālā valsts arhīva izziņas par Bejas bibliotēku teikts:

Alūksnes apriņķa DDP izpildu komitejas dokumentos – 1946. gada 20. novembra sēdes protokolā Nr. 19 ir ziņas, ka Bejas pagastā darbojas Bejas pagasta bibliotēka.

Alūksnes apriņķa Bejas pagasta DDP izpildu komitejas dokumentos – 1947. gada 20. oktobrī sastādītajā pagasta uzņēmumu un iestāžu sarakstā ir iekļauta Bejas pagasta bibliotēka, kas atradās Bejas pagasta Bejā.

Paziņojam, ka Alūksnes apriņķa Bejas pagasta DDP izpildu komitejas un Bejas ciema DDP izpildu komiteja 1944. – 1947. gada dokumenti saglabājušies nepilnīgi un esošajos nav ziņu par Bejas ciema bibliotēkas dibināšanu.

  

    BEJAS BIBLIOTĒKAS VADĪTĀJI LAIKU LOKOS

VĀRDS, UZVĀRDS

DARBĪBAS LAIKA PERIODS

INFORMĀCIJAUZ DOTO BRĪDI

Anna Ezīte

... – 1948. g. 5.novembris

Tagad uzvārds ir Apinīte.

Iespējams dzīvo Alūksnes pansionātā

Daina Egle

1948.g. 15.decembris – 1949. g. 31.augusts

Ziņu nav

Rita Maltuvniece

1949 .g. 1.septembris – 1951. g. 8.aprīlis

Mirusi

Dmitrijs Hļebņikovs

1951. g. 9.aprīlis - ...

Miris

Linards Skaliņš

1951. g. 20.maijs – 1952. g. 14.maijs

Miris

Fridrihs Merī

1952. g. 15.maijs – 1953.g. 14.septembris

Miris

Biruta Jāņakalns

1953. g. 15. septembris – 1959. g. jūlijs

Ir vecuma pensijā.

Iespējamā dzīves vieta Rīgā, Vecmīlgrāvī Emmas ielā 3 – 59, LV – 1015

Valda Briede

1959. g. – 1961. g. 26.oktobris

Ziņu nav

Aija Binde

Dzimusi 09.01.1939.

1961. g. 27.oktobris – 1994. g. 31. maijs

Mirusi

Mudīte Rusakova

Dzimusi 01.07.1964.

Sāka strādāt 1994.g. 1.jūnijā un strādā līdz šim laikam

Dzīvo Jaunalūksnes pagasta “Tūcenē”

Aijas Bindes atmiņas par laiku, kad viņa strādāja Bejas bibliotēkā. (Rakstītas 2006. gadā, esot vecuma pensijā)

 

"Gandrīz visu savu mūžu esmu pavadījusi savā dzimtajā pusē – Bejā savās mājās. Nav bijis arī vēlēšanās kaut kur aizklīst pasaulē.

Kā man sākās darba gaitas.

Pēc Bejas 7 – gadīgās skolas beigšanas iestājos Rīgas kultūras un izglītības darbinieku tehnikumā bibliotēku nodaļā. To izvēlējos laikam tādēļ, ka jau no bērnības daudz lasu un bibliotēkā ir daudz grāmatu. Skolas laikā arī apmeklēju Bejas bibliotēku, kur strādāja smaidīga un laipna bibliotekāre Biruta Jāņkalne. Protams, nedomāju, ka kādreiz te strādāšu. Pēc tehnikuma beigšanas 1959. gadā nosūtīja darbā uz Alūksnes rajonu. Tātad, tas bija gandrīz pirms 50 gadiem. 1961. gadā nokļuvu savā Bejas ciemā, kur tobrīd vajadzēja bibliotekāra. Un tā nu sanācis, ka šajā bibliotēkā nostrādāju līdz aiziešanai pensijā 1994. gadā. Nu tā ir, ka daudzi bibliotekāri strādā ļoti ilgi vienā darba vietā. Ir jau daudz kas pa šiem gadiem aizmirsies.

Bibliotēkas fonds.

Fonds bibliotēkā manu darba gaitu sākumā bija neliels, kādi 3000, ja nemaldos. Taču grāmatu fonds pakāpeniski auga. Piešķirto līdzekļu robežās grāmatas regulāri, apmēram, 1X mēnesī sūtīja no Rīgas no Bibliotēku kolektora pa pastu. Citu līdzekļu grāmatu iegādei nebija. Arī dāvināt grāmatas toreiz nemēdza. Diezgan dāsni no pagasta (ciema) līdzekļiem tika pasūtīti laikraksti un žurnāli, gandrīz visi republikāniskie, toreiz to nebija tik daudz. Bija arī krievu valodā preses izdevumi. Grāmatas tika izdotas nesalīdzināmi mazāk kā tagad. No fonda bija jāizņem reizēm arī „kaitīgas” grāmatas. Tagad, piemēram, šķiet jocīgi, ka par tādu bija atzīta arī Zālīša „Mīlestības vārdā”. Bija jāaizved uz Alūksni un jānodod centrālajā bibliotēkā. Vēlāk grāmatas saņēmām no Alūksnes rajona bibliotēkas, kur tās komplektēja un apstrādāja. Pieveda ar speciālu autobusu.

Telpas, remonts.

Bibliotēka tagad atrodas tajās pašās telpās. Remonts tika veikts reti un, tad bija jāpārceļas uz blakus telpām. Tika iegādātas arī jaunas mēbeles. No Rīgas atvedām jaunus plauktus, kuri kalpo arī tagad. Vēlāk mēbeles gādāja no centrālās bibliotēkas, rakstāmgaldu, katalogu skapi u.c.

Lasītāji.

Tā kā bibliotēka atrodas netālu no skolas, diezgan aktīvi lasītāji bija skolēni, sevišķi jaunāko klašu. Tagad skolēniem ir daudz citu iespēju nodarboties, piemēram, datori.

Lauku cilvēki ir aizņemti darbā, varbūt arī nav pasākuši daudz lasīt. Kādreiz arī, piemēram, skolotājiem bija lielas personīgās bibliotēkas. Daudzi pirka grāmatas, tās bija lētas, grāmatnīcā stāvēja rindā.

Kultūras dzīve Bejā.

Domāju, ka Bejā norisa aktīva kultūras dzīve. Tika rīkoti daudz un dažādi pasākumi, kuru organizēšanā vienmēr piedalījos. Tika rīkoti pasākumi svētku dienās, izstādes, jubilejas, piemēram, kolhoza, skolas 100 gadu, ģimeņu vakari, pensionāru vakari u. c. Ļaužu atsaucība bija liela. Cilvēkiem patika dažādi sadzīves tradīciju pasākumi, bērnības, pilngadības svētki. Pirmo reiz rajonā Bejā noorganizējām Zelta un Sudraba kāzas. Dalībnieku bija daudz.

Bejā darbojās daudzi pašdarbības kolektīvi – koris, ansambļi, dramatiskā kopa, deju kolektīvi. Man patīk dziedāt, esmu dziedājusi visu mūžu daudzus gadus dažādos koros.

Citi. Darbi.

Bibliotekāram bez tiešā darba bija jāveic daudz citi darbi. Minēšu dažus. 3X esmu bijusi tautas skaitītāja, katru gadu bija jāuzskaita mājlopi, sējumi. Atvietoju ciema sekretāri atvaļinājuma laikā. Daudz darba bija, kad nāca vēlēšanas un arī vēlēšanu dienā. Tā nu tas toreiz bija. Pēdējos darba gados gan vairs netiku daudz nodarbināta citos darbos. Tagad gan laikam bibliotekāram ļauts veikt tikai savu tiešo darbu.

Regulāri rajonā notika semināri, apmēram 1x mēnesī. Bija daudz, tā saucamie, pieredzes apmaiņas braucieni. Tā esmu bijusi daudzās rajona un citās bibliotēkās. Braucām arī ekskursijās, piemēram, uz Maskavu, Ukrainu, Karpatiem, Igauniju. Tagad bibliotekāra darbs ir ļoti mainījies, strauji. Bibliotēkās ir ienākuši datori, jāprot rīkoties. Bibliotekāram ir jābūt ļoti zinošam."

Saistīts attēls

Adrese

Bejas skola, Beja, Jaunalūksnes pag., Alūksnes nov., LV-4350

Kontaktinformācija

Tālr.: 64354401 (Bibliotēkā)
E-pasts: bibl.beja@aluksne.lv

Kultūras karte

Darbalaiks

  • P:08:30-17:00
  • O:08:30-17:00
  • T:08:30-17:00
  • C:08:30-17:00
  • P:08:30-17:00
  • S:-
  • Sv:-
kultūras karte Latvijas filmu bibliotēkas SĀC AR LATVIJU BIBLIOTĒKĀ Jaunā LNB Digitālā kolekcija www.periodika.lv