Ienāciet indiāņu pasaulē!

5.martā Iecavas novada bērnu bibliotēkā tika atklāta izstāde «Edvarda Kērtisa fotogrāfijas. Vīzijas par Amerikas indiāņu dzīvi».

Izstāde tapa sadarbībā ar ASV Informācijas centru un ASV vēstniecību. Tajā apskatāmas 20. gadsimta sākumā uzņemtas fotogrāfijas par Ziemeļamerikas pamatiedzīvotāju sadzīvi un rituāliem.

Edvards Kērtiss pievērsās fotografēšanai jau jaunībā un pieaudzis kļuva par portretu studijas īpašnieku Sietlā, Vašingtonas štatā, ASV.

1899. gadā fotogrāfs devās ekspedīcijā kopā ar indiāņu ekspertu Džordžu Bērdu Grinelu. No tā brīža Kērtiss vēlējies dokumentēt dažādu cilšu vēsturi, mitoloģiju, reliģiskos rituālus un senās paražas, pirms tas viss «pazūd uz mūžīgiem laikiem».

Viņa izcilākais veikums ir 20 sējumos izdoti fotoattēlu un teksta albumi «Ziemeļamerikas indiāņi». Reiz redzēti, tēli no fotoliecības  «Ziemeļamerikas indiāņi» atstāj neaizmirstamu iespaidu. Šajā monumentālajā sērijā ir portreti, dabasskati un sadzīves ainas no vairāk kā 70 ciltīm. Kērtisa darbos atspoguļojas kontinenta pamatiedzīvotāju dižums, skaistums un spēks.

8.martā un 10.martā izstādes prezentācijā piedalījās vidusskolas 2. b un 2. a klases audzēkņi un audzinātājas Gita Tamaša un Evita Burceva. Gatavojoties izstādes apmeklēšanai, tika pētītas Ziemeļamerikas ciltis un darināti zīmējumi.

Par indiāņu bagāto kultūru, tradīcijām, sadzīvi, amatniecību atraktīvi stāstīja uz pasākumu uzaicināta kultūras vēstures skolotāja Aldonija Gaveika.

Īpašu sajūsmu bērnos izraisīja dažādi indiāņu priekšmeti: ķirbju grabulis, zemes apstrādes rīks - brieža rags, austā sega, māla trauks, mokasīni, pončo, kuri ir atvesti no ceļojumiem. 

Bērni uzzināja, kas ir kanoe, vigvami, tipi, totēmstabi, šamaņi. Skolēni guva informāciju par indiāņu sieviešu tradicionālo nodarbošanos - segu un paklāju aušanu, kā arī par uzturā visvairāk lietotajām «trīs māsām»: ķirbjiem, pupām un kukurūzu.

Pasākuma apmeklētāji apguva žestu valodu, ko indiāņi pielietoja savstarpējā saziņā, jo katrai ciltij bija atšķirīgā valoda.

Foto ekspozīciju papildina Bērnu bibliotēkas darbinieču veidotā grāmatu izstāde par indiāņiem - enciklopēdijas, žurnāli, piedzīvojumu literatūra, leģendas, mīti un pasakas.

Izstāde bibliotēkā būs apskatāma līdz 5.aprīlim. Visi interesenti laipni gaidīti! 

Adrese

Edvarta Virzas iela 21A, Iecava, Iecavas nov., Bauskas raj., LV-3913

Kontaktinformācija

Tālr.: 63941800 (Bibliotēkā)
E-pasts: bernu.biblioteka@iecava.lv

Kultūras karte

Darbalaiks

  • P:11:00-18:00
  • O:11:00-18:00
  • T:11:00-18:00
  • C:11:00-18:00
  • P:11:00-18:00
  • S:-
  • Sv:-
kultūras karte Latvijas filmu bibliotēkas SĀC AR LATVIJU BIBLIOTĒKĀ Jaunā LNB Digitālā kolekcija www.periodika.lv