1949.gads. Kara tribunāls "apžēlojis" Viktoru - nāves soda vietā piespriedis 25 gadus stingrā režīma lēģerī. Viktoram sākas mokošs ceļojums pa gulaga valstību. Viņš nonāk pasaules daļā, kur puķes nezied, putni nedzied un ziema ilgst 12 mēnešus gadā. Tā ir Kolima. Visapkārt plosās nāve, bet Viktoram ir tikai astoņpadsmit, un par visu vairāk gribas dzīvot, atgriezties dzimtenē, kur palikusi viņa iemīļotā meitene Džeina. Katra diena pārvēršas par izmisīgu kauju ar aukstumu, badu, slimībām, bezcerību.
Kādu dienu Viktors sastopas ar tuvu radinieku - tēva brāli. Bet viņš ir čekas pulkvedis, lēģera priekšnieks. Kā dzelžainais boļševiks izturēsies pret Viktoru? Vai viņā ierunāsies dzimtas asinis? Vai viņš palīdzēs nāvei lemtajam puisim izmisīgajā cīkstiņā par dzīvību? Kā Viktoram beigsies piedzīvojumi svešajā zemē? Vai viņš spēs uzvarēt Kolimu? Vai atgriezīsies mājās? Vai dzimtenē viņu gaida Džeina, kuru glābis no čekas ķetnām?
Romāns turpina iepriekšējos darbos - "Ardievas mežam" un "Memoranda mednieki" - sākto stāstu par Rancānu dzimtu pēc Otrā pasaules kara.