Gada vistumšākajā laikā jau divdesmito reizi apvienojās gan Ziemeļvalstu, gan Baltijas valstu bibliotēkas un skolas, vienlaicīgi iededzot sveces un kopīgi lasot izvēlētos fragmentus no grāmatām.

        Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļa ir kopīgi administrēts  projekts Ziemeļvalstīs Biedrības Norden asociācijā un  Latvijā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu Literatūras centru.  Šogad nedēļa norisinājās no 13. līdz 19.novembrim un tās galvenais uzdevums ir Ziemeļvalstu literatūras un kultūras iepazīšana.  Fragmenta lasīšanu dažādās valodās vienlaicīgi vairāk nekā 2000 bibliotēkās varētu uzskatīt par neoficiālu pasaules rekordu.

        Ar šī gada tematu "Salas Ziemeļvalstīs" Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa ielūdza uz ceļojumu pa salām Ziemeļvalstu literatūrā. Ziemeļvalstīs salām ir īpaša nozīme - gar Zviedrijas, Norvēģijas un Somijas krastiem ir izvietojušās tūkstošiem salu. Jūras ieskautās salas ar savu īpašo dabu aizvien ir bijušas valdzinošs iedvesmas avots daudzu Ziemeļvalstu rakstnieku daiļradē. Šī gada temats atspoguļojas arī lasīšanai izvēlētajās grāmatās, tās katra savā veidā aicina klausītājus uz kādu literāru salu. Šogad Somija svin savu simtgadi un tieši somu literatūrai ir īpaša vieta Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļas lasījumos.

        Agrā 17. novembra rudens rītā, Latvijas 99. dzimšanas dienas pirmssvētku noskaņās, Ādažu bibliotēku kopā ar audzinātāju Sanitu Krauzi apciemoja Ādažu vidusskolas  3.b  klases skolēni. Iesākumā mazajiem bija interesanti uzzināt par Ziemeļvalstīm, to salu atrašanās vietu, kā arī  par salām Latvijā. Krēslainā rīta stundā paši mazākie lasītāji sveču gaismā kopīgi aizsāka lasīt izvēlēto fragmentu no Mauri Kunnasa grāmatas "Bagātību sala", kuras pamatā ir Roberta Lūisa Stīvensona klasiskais pirātu stāsts.

        Mazie klausītāji, iejutušies kuģu puikas Džima Houkinsa, kapteiņa Smoleta un ārsta Laivsija piedzīvojumos uz Ģindeņu salas, varēja dzīvot līdzi  notikumiem uz salas, lai pēc kartes meklētu pirātu kapteiņa Flinta noslēptās bagātības… Taču viņi nezin, ka kuģa pavārs Garais Džons Silvers  un  arī  pārējie komandas biedri patiesībā  ir bijušie pirāti un, ka  viņu mērķis arī ir atrast un iegūt bagātības sev!

        Rīta lasījumam izskanot, kopīgi ar mazajiem klausītājiem  bija pārrunas par tikko dzirdēto stāstu - par pirātiem, mazo Džimu un dārgumu meklēšanas piedzīvojumiem. Katram bija iespēja iedomāties kā būtu dzīvot uz salas, zīmējot iespaidus par dzirdēto.

Ziņu sagatavoja:

Ādažu novada bibliotēka

Tagi: Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļa